Po pierwsze, kierujący rowerem zobowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Po drugie, rowerzysta jadący drogą dla rowerów i pieszych musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi dla rowerów (lub drogi dla rowerów i pieszych) obowiązkiem kierującego rowerem jest korzystanie z pobocza, ewentualnie z jezdni. Kierujący rowerem może przewozić nim dziecko w wieku do 7 lat tylko wtedy, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Jeśli chodzi o zasady korzystania z chodnika, to należy wiedzieć, że możemy z niego korzystać wtedy, kiedy opiekujemy się kierującym rowerem (jeśli nie przekroczył on 10 lat), a także gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów. Zezwala się też na korzystanie z niego w sytuacji, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (m.in. śnieg, ulewa, mgła).
Ostatnią kwestią jest wyposażenie naszego roweru, które powinno obejmować jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – z przodu, jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, a także dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Mimo braku przepisu nakazującego używanie kasków ochronnych, policja apeluje o zakładanie ich ze względu na ochronę przed uszkodzeniami głowy.