Zadanie będzie realizowane od 1 kwietnia do 31 października 2012 r.
To już II edycja konkursu grantowego Funduszu Toyoty dla projektów realizowanych w roku 2012. Obszarami priorytetowymi były: ekologia, edukacja techniczna oraz promocja zdrowia. W konkursie, skierowanym do organizacji pozarządowych, szkół i wspólnot samorządowych z całego powiatu wałbrzyskiego, złożono 23 projekty. W ramach II edycji Funduszu Toyoty przewidziano na dotacje 45.000 zł.
- Ideą naszego projektu jest promowanie aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych, poprzez budowę ścieżki zdrowia – wyjaśnia kordynator projektu z ZSzOI. - Ścieżka będzie służyła uczniom oraz lokalnej społeczności osiedla, w którym znajduje się szkoła. Dzięki niej zagosopdarowany zostanie zielony teren szkoły, na którym będą mogły odbywać się zajęcia lekcyjne, konkursy, pikniki. Ścieżki zdrowia stają się popularną na całym świecie formą rekreacyjną zapewniającą dzieciom, młodzieży i dorosłym aktywny wypoczynek w warunkach środowiska przyrodniczego, z dala od zgiełku ulic.
W dobie postępu cywilizacyjnego opartego na technologii, w krajach cywilizacji zachodniej, ludzie większość życia spędzają w pozycji siedzącej, masowo korzystają ze środków komunikacji, a ruch jest im coraz bardziej obcy. Już od najmłodszych lat spędzamy wiele godzin siedząc, najpierw w czasie zajęć szkolnych, następnie w domu przed telewizorem lub komputerem. Dzieci i młodzież wybierają, niestety, taki sposób spędzania wolnego czasu. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu stanowią margines aktywności dzieci i młodzieży. Taki styl życia prowadzi do wielu chorób, w tym tak zwanych chorób cywilizacyjnych.
Dlatego poszukiwanie różnorodnych form aktywnego wypoczynku, który skutecznie przeciwdziałałby postępującej immobilności fizycznej ludzi, staje się tendencją ogólnoświatową i wyzwaniem dla nas wszystkich. Ścieżka zdrowia jest jedną z form aktywnego spędzania czasu. Jedną z głównych zalet ścieżki zdrowia jest możliwość jej wszechstronnego i różnorakiego zastosowania i dostosowania do indywidualnych potrzeb jej użytkowników.
- Do realizacji projektu zaprosiliśmy pracowników Toyoty, pracodawców z regionu wałbrzyskiego, m. in. Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze VICTORIA S.A, Castorama Wałbrzych, Biuro transportowe "Trade Express" , Kwiaciarnię "Cuda Wianki" organizacje non-profit, w tym Fundację „Pomocna Dłoń” z Boguszowa-Gorc, Stowarzyszenie „Bez Barier” (działające przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi), Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Wałbrzyskiej - dodaje Dyrektor ZSzOI Bożena Kruszyńska.
Wartość projektu ZSzOI to ok.14.000 zł.