Sobota, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 7894
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ruszyła akcja oddawania krwi

Środa, 21 października 2009, 7:14
Aktualizacja: 18:13
Autor: MoBi
REGION: Ruszyła akcja oddawania krwi
Fot. mb
Wczoraj oddawano krew w Jedlinie Zdroju, dziś będzie można w Wałbrzychu, w III LO. Codziennie w Centrum Krwiodawstwa przy Chrobrego.

Z roku na rok spada ilość krwiodawców w Polsce. Podstawą krwiodawstwa na świecie jest dobrowolność i altruizm dawcy. -- Wciąż mało mówi się w taki sposób o potrzebie oddawania krwi, aby zachęcić młodych zdrowych ludzi do tego, aby zechcieli podzielić się krwią - mówi lekarz Piotr Popławski. W porównaniu do sąsiadów Polski jesteśmy pod tym względem raczej na końcu: w Polsce mamy 27-28 donacji/1000 mieszkańców, w Niemczech 119/1000 mieszkańców.

Wczoraj w praktyce Lekarza Rodzinnego Jana Wolańczyka krew oddawano od godz. 8 do 12. Była to pierwsza tego rodzaju, pilotażowa akcja w jesiennej serii wyjazdowych pobrań.
- Cieszymy się, że akcja w ogóle się odbyła. Chcemy wprowadzić takie novum, czyli namówić lekarzy rodzinnych, aby oni byli promotorami tych działań w obrębie swoich praktyk. Lekarz jest źródłem wiedzy – może uświadomić pacjentom, na czym polega krwiodawstwo i dlaczego tę krew należy oddawać – wyjaśnia Piotr Popławski

Krwi nie da się zastąpić sztucznymi preparatami ani nośnikami syntetycznymi, stąd nadal jest tak cennym lekiem. Po pobraniu trafia do obróbki. Wbrew popularnej opinii nie jest tak, że przetacza się krew w takiej samej postaci, w jakiej się ją pobrało. Przetacza się już konkretne preparaty, które choremu są potrzebne: krwinki, płytki czy osocze. - Strategia leczenia krwią polega na tym, aby uzupełnić tego, czego choremu brakuje. - Nie dajemy – jak to dawniej bywało – w transfuzji krwi pełnej, dajemy preparat, który zawiera składniki jedynie niezbędne i tylko te, które są pacjentowi potrzebne – tłumaczy Popławski.

Na stałe w naszych żyłach i tętnicach krąży około 5 litrów krwi. Czasami jednak są sytuacje, że potrzebujemy jej więcej - po wypadkach czy podczas planowych zabiegów chirurgicznych – na przykład podczas przeszczepu wątroby pacjentowi trzeba w sumie przetoczyć nawet kilkanaście litrów krwi.

- Na co dzień ludzie nie myślą o nieszczęściach, o tym, że kiedyś być może też będą potrzebowali tej krwi. Nie myśli się o tym, że ktoś gdzieś czeka i cierpi i że trzeba mu pomóc. O tym, że to jest szczytna działalność wiedzą Ci, którzy krew oddają, a później ci, którzy ją otrzymują – dodaje lekarz.

W polskiej populacji na 100 osób przypada:
A Rh(+) 32 proc.
0 Rh(+) 31 proc.
B Rh(+) 15 proc.
AB Rh(+) 7 proc.
A Rh(-) 6 proc.
0 Rh(-) 6 proc.
B Rh(-) 2 proc.
AB Rh(-) 1 proc.

O kolejnych terminach akcji poboru krwi można przeczytać w dziale portalu ,,Będzie się działo”.

Codziennie można też oddać krew w Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu między godz. 7 a 14 (przy czym zarejestrować należy się do godz.13).

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group