W związku z wygaśnięciem umowy z podwykonawcą, świadczenie usług radioterapeutycznych przejął Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego. Pacjenci są już przyjmowani w Centrum Radioterapii, które zostało włączone w struktury szpitala. Pozwoli to na prowadzenie szybkich i skutecznych, kompleksowych działań od diagnozy, przez skoordynowane leczenie onkologiczne, po badania kontrolne.
- Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu musi się rozwijać, ponieważ jest filarem ochrony zdrowia w subregionie wałbrzyskim – podkreśla Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – Przejęcie usług radioterapeutycznych to właśnie krok naprzód w rozwoju tego ośrodka.
- Zależy nam na rozwijaniu Centrum Radioterapii i integracji leczenia onkologicznego w naszym szpitalu – zapewnia Mariusz Misiuna, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego.
- Będziemy kontynuować leczenie pacjentów według opracowanych i sprawdzonych przez nas procedur radioterapeutycznych – mówi dr n. med. Katarzyna Bojarowska, kierownik Centrum Radioterapii. – Bardzo ważna jest też ścisła współpraca z oddziałami chirurgii onkologicznej i chemioterapii. Pacjenci mogą być spokojni, nie tylko utrzymamy wysoki poziom świadczenia usług, ale postaramy się je jeszcze udoskonalić.
Zmiana nie będzie miała wpływu na pacjentów
Wszystkie usługi w zakresie poradni oraz leczenia radioterapeutycznego będą świadczone w tym samym co do tej pory miejscu. Ośrodek jest kompleksowo wyposażony w niezbędny sprzęt, a w pomieszczeniach przeprowadzone zostały prace remontowo-modernizacyjne, aby poprawić komfort pacjentów. Co ważne z punktu widzenia chorych, zajmować się nimi będzie ten sam, wysoko wykwalifikowany personel.
– Pozostał z nami cały zespół pracujący w ośrodku radioterapii – stwierdza Mariusz Misiuna. – Wszyscy podpisali umowę ze szpitalem i od teraz są pracownikami naszej placówki.
- To niezmiernie ważne, gdyż znamy naszych pacjentów, a oni mają do nas zaufanie – wyjaśnia dr Katarzyna Bojarowska. – Zawsze panowała u nas rodzinna atmosfera, znamy problemy osób, które są pod naszą opieką. Widzimy w każdej z nich człowieka, a nie jednostkę chorobową. I to się z pewnością nie zmieni. Dzięki temu pacjenci czują się u nas dobrze, a przecież psychika odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu onkologicznym.
Integracja leczenia onkologicznego
Rezygnacja z usług zewnętrznego podwykonawcy jest działaniem jak najbardziej uzasadnionym i korzystnym z punktu widzenia zarządzania szpitalem. Zgodnie z umową współpraca po 15 latach wygasła, a ośrodek radioterapii wraz z kompleksowym wyposażeniem przeszedł na własność wałbrzyskiego szpitala.
- Środki, które do tej pory trafiały do zewnętrznego podwykonawcy, obecnie będą trafiały bezpośrednio do szpitala – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. – Pozwoli to rozwijać wałbrzyską placówkę m.in. przez zakup nowoczesnego sprzętu czy wdrażanie nowych procedur leczniczych.
Proces przejęcia usług przez wałbrzyski szpital nie był łatwym przedsięwzięciem, ale dzięki działaniom dyrekcji i dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, udało się go sprawnie przeprowadzić. Proces ten wspierany był przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.
- Tak jak deklarowaliśmy, maksymalnie skróciliśmy czas przerwy w funkcjonowaniu ośrodka – mówi dyrektor wałbrzyskiego szpitala. – Trwała ona tylko tyle, ile potrzeba było, aby uzyskać niezbędne zgody od odpowiednich instytucji. W tym czasie przeprowadziliśmy też remont pomieszczeń oraz pełną konserwację systemu. Najważniejsze było dla nas utrzymanie kontynuacji leczenia chorych.
Od końca czerwca wszystkie usługi są świadczone w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Pacjenci onkologiczni są obejmowani w wałbrzyskiej placówce pełną opieką.