Komiks przeżywa obecnie swój renesans, Czytelnicy na nowo odnajdują w nim nie tylko świat wyobraźni, ale i odniesienia do wydarzeń historycznych czy współczesnych problemów, z jakimi spotykają się na co dzień. Dzięki komiksom młodzi odbiorcy odkrywają możliwości wyrażania swoich myśli poprzez dynamiczny obraz z tekstem. Włączając się w ten odradzający się nurt, Biblioteka pod Atlantami proponuje swoim czytelnikom bliskie spotkania z komiksem, jego twórcami i popularyzatorami.
PROGRAM:
3 października:
- godz. 10.30 - warsztaty komiksu dla dzieci i młodzieży/dorosłych:
* Przemysław Truściński TRUST /licealiści/studenci*,
* KOMIKS - KOMUNIKACJA OBRAZEM - warsztat dla dzieci prowadzi Joanna Zagner-Kołat - /dzieci 9-12 lat*,
* ONOMATOPEJA W KOMIKSIE warsztat prowadzi Piotr Kania /licealiści/studenci*,
- wystawa prac stworzonych podczas warsztatów.
4 października:
- godz. 10.00 - Jak przygotować z tekstu opisowego ilustrację w postaci planszy komiksowej" - warsztat prowadzi Witold Tkaczyk
/warsztat/licealiści*,
- godz. 12.00 - Panel „Komiks jako medium" - spotkanie z udziałem artystów, wydawców (Wydawnictwo TADAM, Zin Zin Press, Timof),
- godz. 13.30-18.00 - targi i giełda komiksu (możliwość zakupu, wymiany oraz spotkania z wydawcami) oraz turniej gier planszowych.
5 października:
- godz. 12.00-18.00 - targi i giełda komiksu,
- godz. 12.00 - Marvel kontra DC - prezentacja i prelekcja multimedialna,
- godz. 17.00 - Joanna Karpowicz - spotkanie dla dorosłych.
6 października:
- godz. 10.00 - Berenika Kołomycka - spotkanie dla dzieci,
- godz. 16.00 - Komiks na dużym ekranie - projekcje filmów „Strażnicy Galaktyki" cz. 2 reż. J.Gunn,
- wystawa prac dzieci i młodzieży biorących udział w akcji Akcja Kreacja.
Do 13 października
- „Edward Lutczyn: stare i …nowe" - wystawa w Galerii pod Atlantami.
* warsztaty dla grup zorganizowanych; obowiązują wcześniejsze zapisy
BIOGRAMY:
Piotr Kania - absolwent łódzkiej ASP. Tworzy plakat, ilustracje dla dzieci. Zajmuje się grafiką projektową. Publikuje w periodykach, m.in. w "Czasie Komiksu", "Komiks Forum" i albumie Komiks - Antologia Komiksu Polskiego.
Agata Matraś - absolwentka historii sztuki i bibliotekoznawstwa UW, ilustratorka i rysowniczka, autorka „Komiksu, który wydarzył się
naprawdę", „Bibliostory", „Duży, Mały i chmura", „Mały, Duży i czary"; prowadzi blog Gackolandii
Witold Tkaczyk - wydawca, krytyk oraz scenarzysta i rysownik komiksowy, juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Z wykształcenia architekt i historyk sztuki.
Przemysław Truściński TRUST - absolwent łódzkiej ASP, rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista. Jest projektantem postaci Wiedźmina do gry komputerowej. Dyrektor artystyczny antologii komiksowej 44 wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor komiksów prasowych
Joanna Zagner-Kołat - Dyplom na wydziale grafiki i malarstwa łódzkiej ASP. Od 1991 r. zajmuje się głównie ilustrowaniem książek dla dzieci, współpracując z wieloma wydawnictwami. Jest również autorką ilustracji do czasopism dziecięcych takich jak "Supełek", "Świerszczyk" i "Miś".
Berenika Kołomycka - autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Seria komiksowa dla dzieci "Malutki Lisek i Wielki Dzik" jest jej autorskim projektem wydanym nakładem wydawnictwa Egmont.
Joanna Karpowicz - malarka, ilustratorka, twórczyni komiksów. Mieszka i pracuje w Krakowie. Autorka ilustracji w albumach komiksowych: "Szminka", scen. Jerzy Szyłak (Mandragora, 2003), "Jutro będzie futro", scen. autorski (Atropos, 2004), "Pocztówki z Białegostoku", scen. autorski (Centrum im. Ludwika Zamenhofa, 2013), "Kwaśne jabłko", scen. Jerzy Szyłak (Timof Comics, 2017), Anastazja. Tom I, scen. Magdalena Lankosz (Kultura Gniewu, 2017). Autorka malarskiej serii z Anubisem w roli głównej.