Marek Magdziak jest adiunktem w Katedrze Logiki i Metodologii Nauk Uniwersytetu Wrocławskiego, jest także logikiem i ontologiem. Przeprowadził on w wałbrzyskim Muzeum, w bardzo wąskim, niestety, gronie interesujący, godzinny wykład podsumowany kilkudziesięciominutową dyskusją, rozmową ze słuchaczami.
Wykład rozpoczął się stwierdzeniem, że prawda, to jedno z podstawowych terminów, wartości filozoficznych, obok bycia i dobra. Prowadzący wprowadził słuchających w problematykę poszukiwania prawdy, powiedział, kiedy zaczęto pytać o to, czym jest rzeczywistość, kiedy zaczęto ją kwestionować, podważać. Zaczęło się od czasów Platona i sofistów, którzy jako pierwsi próbowali rozróżniać prawdę i fałsz. Dalej, słuchacze poznali koherencyjną oraz korespondencyjną koncepcję prawdy. Starali się także wspólnie odpowiedzieć na pytania, dlaczego prawda zajmuje uprzywilejowana pozycję nad fałszem, czy należy się wyzbyć przekonać, że jakiś czyn, jest dobry, bądź zły, czy prawda jest stopniowalna. Uczestnicy doszli do wniosków, że prawda jest wartością przekonań i stwierdzeń, że nie istnieje w świecie rzeczywistości bez opinii i sądów.
Wykład i rozmowa były owocne w refleksje i przemyślenia, które pozostały w każdym ze słuchaczy po zakończeniu. Spotkanie było bardzo udane, szkoda tylko, że grupa uczestników była niewielka. Jesteśmy ciekawi kolejnych spotkań „Akademii Albertich” i serdecznie na nie zapraszamy.