Tematem spotkania było kształcenie studentów na kierunku Pielęgraniarstwo. Kierunek ten funkcjonuje na uczelni od października 2016 r. i cieszy się sporym zainteresowaniem kandydatów na studia.
O tym, że w szpitalach w naszym mieście brakuje pielęgniarek wiadomo nie od dziś. Jedną z podejmowanych prób, by w najbliższych latach ta sytuacja zmieniła się na lepsze, jest właśnie otwarcie kierunku pielęgniarstwa w PWSZ.
- Musimy pamiętać, że po wrocławskich placówkach zdrowotnych nasz szpital należy do największych na Dolnym Śląsku. To szpital, który zatrudnia 1700 osób i ma budżet w wysokości ponad 100 milionów złotych - mówi prezydent Roman Szełemej. - Cierpimy na narastający problem braku odpowiedniej liczby pielęgniarek. Utworzenie kierunku pielęgniarstwa ma w jakimś stopniu te problemy zminimalizować. Chcemy dążyć do wychowywania własnego personelu medycznego i mam nadzieję, że w kolejnych latach na ten kierunek będzie bardzo duże zainteresowanie.
Absolwent, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo posiada: wiedzę z zakresu:
- pielęgniarstwa ogólnego (szczegółową),
- innych nauk medycznych (ogólna),
- znajomości regulacji prawnych, norm etycznych i deontologii, odnoszących się do wykonywania zawodu pielęgniarki;
umiejętności z zakresu:
- korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki,
- udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom,
- sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym,
- samodzielnego wykonywania zawodu, zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw,
- organizowania pracy własnej: nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia;
kompetencje społeczne z zakresu:
- skutecznego porozumiewania się z pacjentem oraz postawy empatycznej,
- świadomości czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta,
- świadomości konieczności permanentnego, ustawicznego kształcenia się.
W ramach kształcenia praktycznego program kształcenia zawiera 2300 godzin (w tym 1100 godzin zajęć praktycznych i 1200 godzin praktyk zawodowych). Absolwent jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy m.in. w: podmiotach leczniczych, w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjach, w domach pomocy społecznej oraz w żłobkach i przedszkolach.