- Bardzo się cieszę, że jako Zamek Książ w Wałbrzychu mogliśmy się przyczynić do zachowania wałbrzyskiego dziedzictwa jakim jest nasze „białe złoto” czyli tutejsza porcelana. Do misji spółki Zamek Książ w Wałbrzychu należy zachowania dziedzictwa historycznego społeczności wałbrzyskiej, a do takiego należą bez wątpienia oryginalne formy produkcyjne najstarszej wałbrzyskiej fabryki porcelany – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
Schedę produkcji wałbrzyskiej porcelany tym razem już jako manufaktura przejmują miejska galeria sztuki BWA i Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni.
- Zakup oryginalnych form produkcyjnych i matryc najstarszej wałbrzyskiej fabryki porcelany wykorzystany zostanie do prowadzenia działalności w zakresie: edukacji oraz działalności twórczej związanej z kulturą i rozrywką. W Zamku Książ zaprezentowana zostanie ekspozycja figurek stworzonych na bazie zakupionych form i matryc – mówi dyrektor wałbrzyskiej galerii BWA, Piotr Micek.
Porcelana Krzysztof przez ostatnie 78 lat była jednym z czołowych producentów porcelany w Polsce położonym w samym sercu Wałbrzycha. Jest to najstarsza fabryka produkująca porcelanę w obecnych granicach administracyjnych Polski, produkcję zaczęła w 1831 roku. Od tego roku nieprzerwanie powstawał ten najbardziej ceniony rodzaj ceramiki. Linia produkcyjna zakładu była jedną z najnowocześniejszych w Polsce, porcelana stołowa była produkowana przy użyciu półautomatów, pras izostatycznych, natomiast produkcja porcelanowych figurek opierała się na technice odlewniczej, przy użyciu form roboczych. Dzięki temu linia produkcyjna jest możliwa do odtworzenia. Porcelanowe figurki które były projektowane i produkowane w Wałbrzychu są wyjątkowo ważnym elementem Dziedzictwa kulturowego miasta Wałbrzycha.
Wśród zakupionych form jest ponad 80 pozycji, wiele unikatów z lat 50. ubiegłego stulecia, między innymi takich projektantów jak: Stanisława Możdżenia, Mieczysława Naruszewicza, Lubomira Tomaszewskiego.
- W wyniki zakupionych form Zamek Książ wraz z Wałbrzyska Galerią Sztuki BWA, która w swoich strukturach posiada Centrum Ceramiki Unikatowej, będą kontynuować wyjątkową tradycję produkcji figurek, przy użyciu form i matryc. Zakup form nie tylko zachowa dziedzictwo, ale także ożywi kulturalne i artystyczne życie miasta i regionu – cieszy się prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.