Młodych talentów na naszej ziemi nie brakuje. Przykładem może być Trzeci Wymiar, o którym wciąż słychać w Polsce. Oni już osiągnęli sukces. Teraz czas na młodszych.
Jednym z przykładów może być grupa działająca w Studio Retro, czyli skład, który działa wspólnie od września 2008 roku. Mimo niedługiego stażu mają już za sobą kilka sukcesów w postaci m.in. wygranego konkursu grantowego. Z początkowego czteroosobowego składu zostało ich tylko dwóch, ale mają już za sobą solowe, a także i wspólne projekty. Airro i Skowron pokazują, że w tandemie pracuje im się najlepiej i szykują się do wydania drugiej płyty z cyklu „Almanach” i innych projektów na temat których nie chcą w tej chwili nic mówić.
- Wszystko zaczęło się od wolnego mieszkania, w którym urządziliśmy, powiedzmy, półprofesjonalne studio – opowiada Rafał „Airro" Ogrodowczyk. - Jedno pomieszczenie jest wyłożone w drewnie i idealnie nadaje się pod nagrywanie wokali ze względu na świetną akustykę. Początkowo działaliśmy w połączonym składzie z ESTE (Stype i Tyme), ale chłopaki odeszli ze studia z przyczyn losowych i zostaliśmy sami – tłumaczy.
- Wspiera nas Szur z wałbrzyskiego składu SKDZ, który obecnie przebywa w Irlandii, a którego znamy już od wielu lat. Zajmuje się on produkcją naszego materiału – mówi Marcin „Skowron” Skowronek. - W momencie, kiedy wygraliśmy konkurs grantowy zorganizowany przez WSM, zdobyte pieniądze przeznaczyliśmy na uzupełnienie zgromadzonego wcześniej sprzętu, który w większości był własnością chłopaków z ESTE, co pozwoliło nam na nagranie pierwszego wspólnego albumu „Almanach 2008”.
Wspomniana schizma w grupie doprowadziła do podziału sprzętu i znów trzeba było inwestować w brakujące jego elementy, przez co prace nad nowym materiałem zaczęły się dopiero końcem 2009 roku po kilkumiesięcznej przerwie. Dziś skład jest też w trakcie rozbudowy Studia Retro o pomieszczenia zaaranżowane do nagrywania produkcji filmowych: teledysków, kina offowego itd.
Rapują o wszystkim, ale starają się unikać sztampowej, oklepanej, tematyki wchodząc w tematy i formy, od których stroni wielu lokalnych artystów.
- Na wałbrzyskiej scenie jest wiele ekip. Grają różne klimaty, style. Jednym podoba się to, innym tamto, ale można powiedzieć, że Wałbrzych tętni rapem. Lepszym, czy gorszym, ale jednak tętni. Mam wrażenie, że jest tylu raperów, co słuchaczy w naszym mieście. Dochodzi do takich sytuacji, gdzie raperzy grają muzykę dla raperów, co widać szczególnie na koncertach, gdzie bywalcami są zazwyczaj te same znajome twarze.
www.myspace.com/retrostudionagrania
www.myspace.com/airro
www.myspace.com/bigskowron