Ta wystawa Katarzyny Koczyńskej-Kielan konfrontuje obiekty, rzeźby ceramiczne i reliefy, które zrealizowała na dwóch rezydencjach artystycznych w Chinach, w miastach - kolebkach tradycyjnej ceramiki dynastii Sung w Longquan i Ming w Jingdezhen, z kilkoma wybranymi pracami charakterystycznymi dla jej twórczości.
Przygotowana prezentacja to druga w Polsce, po BWA w Jeleniej Górze, odsłona obiektów jej autorstwa, wcześniej prezentowanych jedynie w Chinach: w Longquan Celadon Musem, w Museum of Tianjin Academy of Fine Arts oraz w Star Theater Gallery w Pekinie. Na tę okazję kolekcja została dodatkowo uzupełniona o kilka dzieł również zrealizowanych w Chinach, ale dotychczas nieupublicznionych.
Pytaniem zawartym w tytule „Celadon? Ćwiczenia z obcości” Autorka podkreśla inność, z jaką przyszło jej się zmierzyć w trakcie tych pobytów. Artysta ceramik, jak żaden inny zdany jest na warsztat i tworzywo, na jakie napotyka na swojej drodze twórczej. Bezpieczny, znany i opanowany technicznie oraz wyrazowo materiał, w którym Koczyńska-Kielan pracuje na co dzień, musiał zostać zastąpiony masą porcelanową poddawaną innym procedurom technologicznym. Ta podróż w nieznane była kluczowa dla powstania tych realizacji. W tak różnym kulturowo kraju stało się to wyzwaniem artystycznym. Powracające wątki z twórczości pod wpływem „obcości” uległy w tym wypadku transformacji i odnalazły nowy wyraz w odmiennej materii.