Aranżacje i bitwy florystyczne, Florystyczne Mistrzostwa Polski, pokazy rycerskie, występy artystyczne, Narodowa Wystawa Bonsai, zbroje japońskie, warsztaty, wykłady i prelekcje historyczne, stoiska z rękodziełem, ozdobami, biżuterią, produktami regionalnymi, pokazy tańców dworskich, zabawy i animacje dla dzieci - to tylko niektóre atrakcje, czekające na gości XXX Festiwalu Kwiatów i Sztuki. O szczegółach Festiwalu mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej: Anna Żabska - prezes Zamku Książ, Grzegorz Grajewski - członek zarządu Stowarzyszenia Florystów Polskich i Piotr Czerniachowski - bonsaista, kurator festiwalowej wystawy Bonsai.
- Festiwal dołącza do kolejnych dużych wydarzeń w Polsce - Zamek Książ i Wałbrzych zaakcentuje 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W tym roku pokażemy przede wszystkim polską wiosnę. Będzie wiele elementów związanych z polskością, barwami biało-czerwonymi. Program jest przebogaty. Bardzo nam zależało, żeby Festiwal był wyjątkowy, nie tylko z uwagi na to, że jubileuszowy, ale również chodziło nam o to, aby postarać się rozwiązać wiele problemów, z którymi do tej pory spotykali się nasi goście. Rozmawialiśmy ze Stowarzyszeniem Florystów o tym, by tegoroczny Festiwal był najpiękniejszy jeżeli chodzi o kompozycje kwiatowe. Będzie szereg nowości - powiedziała Anna Żabska.
Festiwal Kwiatów i Sztuki to święto wiosny. W Zamku Książ będzie ona witana tysiącami kwiatów. Na Dziedzińcu Honorowym staną kilkumetrowe konstrukcje kwiatowe wykonane przez Macieja Krzusa - mistrza florystyki. Dekoracje sal zamkowych zostaną podzielone pomiędzy dwa florystyczne zespoły: Stowarzyszenie Florystów Polskich oraz Dolnośląskie Centrum Florystyczne – Grajewscy a sceną na Przedzamczu zawładną widowiskowe „Bitwy florystyczne”, które będą się odbywać aż trzy razy dziennie. Dodatkowo w ramach Festiwalu juz po raz drugi odbędą się Florystyczne Mistrzostwa Polski, których hasło w tym roku brzmi: "Jesteśmy częścią świata". Zawodnicy zmierzą się w 5 konkurencjach w ramach 3 tematów: "Azja w Zamku Książ", Afrykańska piękność" i "Szlakiem europejskich stolic". Nie sposób nie wspomnieć też o wyjątkowej, Narodowej Wystawie Bonsai, która zostanie przygotowana w Sali Balowej i o tysiącach tulipanów posadzonych na Dziedzińcu Honorowym i zamkowych tarasach.
Dla miłośników historii przygotowano bogatą ofertę wykładów, prelekcji i prezentacji. Będzie się można wiele dowiedzieć o XIX-wiecznych zamkowych romansach, niewyjaśnionych historiach, ukrytych skarbach, poznać tajemnice zamkowych podziemi, dowiedzieć się o demonologii Słowian, Germanów i Celtów czy posłuchać o zamkowych duchach i zjawach. Dla najmłodszych natomiast przygotowano warsztaty florystyczne, plastyczne i artystyczne, spektakle, przedstawienia i kącik małego odkrywcy tajemnic. Nie zabraknie też rycerzy, zamkowego kowala, dworskiej muzyki i tańców, Fauna, Flory i oczywiście Księżnej Daisy. Będzie też wystawa zbroi japońskich, wystawa Suiseki i kuźnia japońskiego płatnerza. Wśród przeszło 250 wystawców znajdą się między innymi ogrodnicy, floryści, rękodzielnicy, jubilerzy, restauratorzy i zdobnicy. Będzie można skorzystać z szerokiego wyboru roślin, drzewek, krzewów, cebulek kwiatowych, kwiatów, ziół, będzie też biżuteria, ceramika, obrazy, dekoracje, minerały, ozdoby, wina, miody i produkty naturalne. Szczegółowy program Festiwalu prezentujemy na załączonych zdjęciach.
Kasy biletowe będą czynne od godziny 9.00 do 18.00, a sam Festiwal będzie trwał od 30 kwietnia do 3 maja od godziny 9.00 do 19.00. Festiwalowe atrakcje zlokalizowane będą na terenie Zamku Książ, Przedzamcza i na zamkowych tarasach. Bilet normalny kupiony w kasie do 29 kwietnia będzie kosztował 30 złotych a ulgowy 25 złotych. Bilety zakupione w tym okresie w systemie online będą kosztowały odpowiednio 28 złotych i 23 złote. Od 30 kwietnia do 3 maja każdy bilet zakupiony w kasie i w systemie online będzie już o 5 złotych droższy. Dodatkowe bilety trzeba będzie wykupić, aby zwiedzić tunel: 15 złotych w kasie i 10 złotych online, bilet na tunel i Mauzoleum to kwota 25 złotych w kasie i 18 złotych online.
Jeżeli chodzi o komunikację w czasie trwania Festiwalu, to Aleja Hochbergów będzie całkowicie zamknięta dla indywidualnego ruchu samochodowego. Główne parkingi festiwalowe będą zlokalizowane, podobnie jak w latach ubiegłych, na terenie należącym do stadniny przy ulicy Piastów Śląskich. Jednak jeżeli w trakcie trwania Festiwalu lub bezpośrednio przed jego rozpoczęciem pojawią się intensywne opady deszczu, te parkingi mogą zostać wyłączone z użytku. Zamek Książ rekomenduje korzystanie z komunikacji zbiorowej: od strony Wałbrzycha można zostawić samochód na parkingu pod Auchan, skąd na teren Festiwalu można będzie dojechać komunikacją zbiorową - prywatną i miejską - "Festiwal Kwiatów 1". ZDKiUM również przygotowało w tym celu specjalną linię autobusową - "Auchan - Zamek Książ", która zacznie funkcjonować od 1 maja. Dodatkowo linia numer 8 i niektóre kursy linii numer 12 będą miały przedłużone kursy, pojawi się też linia "PK" - ze Starej Kopalni. Specjalny autobus linii "Festiwal Kwiatów 2" będzie też dowoził turystów z dworca Wałbrzych - Szczawienko. Od strony Świebodzic można będzie zostawić samochód na parkingu przy Tesco i skorzystać z komunikacji zbiorowej - na tej trasie pojawią się busy.
Konferencję zakończyło wspólne zwiedzanie przygotowanych do Festiwalu Kwiatów i Sztuki tarasów Zamku Książ.