Pan Paweł Wybierała
Prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej
Szanowny Panie Prezesie,
jako członkinie Wiosny Kobiet, tej części partii Wiosna, dla której priorytetem są prawa kobiet w Polsce, zwracamy się do Pana z apelem o zmianę nazw wycieczek organizowanych przez Dolnośląską Organizację Turystyczną, (oferowanych przez DOT na stronie https://dolnyslask.travel.pl/), które powielają szkodliwe dla kobiet stereotypy.
Chodzi o wycieczki ,,Męska wyprawa do muzeów techniki na Dolnym Śląsku dla rodziny” oraz ,,Babska wyprawa z ceramiką bolesławiecką i warsztatami zdobienia ceramiki dla matki i córki”.
W programie pierwszej wycieczki jest zwiedzanie Muzeum Młyn Hilberta i Muzeum Kolejnictwa, tej drugiej - warsztaty ceramiczne i zwiedzanie Żywego Muzeum Ceramiki.
Szanowny Panie Prezesie,
Dlaczego uważacie Państwo w DOT, organizując te wycieczki, że zwiedzanie Muzeum Techniki jest atrakcją ,,męską”, a warsztaty ceramiki – atrakcją ,,babską”?
Bo chłopcy są dobrzy z matematyki, lubią maszyny, a w przyszłości będą inżynierami, którzy dobrze zarabiają, gdy tymczasem dziewczynki są grzeczne, mają zdolności plastyczne, np. ładnie rysują, a w przyszłości będą pięknie zdobić mieszkania, w których spędzą większość czasu wychowując dzieci i dbając o pracującego męża?
To stereotypy, które Państwo, zapewne nieświadomie, wzmacniacie nazwami swoich wycieczek. Ich powielanie zwalnia proces równouprawnienia płci w Polsce i obniża jakość życia Polek.
Przesadzamy?
Otóż nie. Już tłumaczymy. Równość płci jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej, Polkom gwarantuje je Konstytucja. Niestety, jak wskazują badania Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (z siedziba w Wilnie) – w żadnym z europejskich krajów kobiety nie mają takich samych szans na szczęśliwe życie, jak mężczyźni.
W Polsce, w 2020 roku, Wskaźnik równouprawnienia płci, obliczany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, wyniósł 55,8 punktów, na 100 możliwych. Plasuje nas to na 24. miejscu w UE. Wynik Polski jest o 12,1 pkt poniżej wyniku dla UE.
W życiu codziennym oznacza to, że Polki m.in. mają mniej wolnego czasu od mężczyzn, mniej od nich zarabiają, mają niższe emerytury, nie mają wpływu na decyzje polityczne.
Jedną z najważniejszych przyczyn braku równouprawnienia są stereotypy, czyli to, jak postrzegamy poszczególne płcie i ich role. Na przykład: kobiety są opiekuńcze, emocjonalne, nie mają głowy do nauk ścisłych, dobrze sprawdzają się w rolach opiekunek lub nauczycielek. Lubią różowy kolor i jako dzieci chętnie bawią się lalkami. Dlatego ich miejsce jest w domu przy dzieciach.
Tymczasem mężczyzn stereotyp kreuje jako silnych, odważnych, znających matematykę, decyzyjnych, nieco szorstkich, opanowanych. Ich stereotypowym zajęciem jest płodzenie dzieci i zarabianie na dom.
Czy wszystkie kobiety są opiekuńcze i marzą tylko o tym, aby wzorowo prowadzić dom? – Nie!
Czy wszyscy mężczyźni czują się macho i spełniają się w pracy? – także Nie!
Dlatego np. Unia Europejska zaleca walkę ze stereotypami płci. Wyraziła to m.in. w Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2013 r. w sprawie eliminowania stereotypów dotyczących płci w UE (2012/2116(INI)). Polska jako kraj członkowski powinna postępować zgodnie z unijnymi zaleceniami. A DOT jest stowarzyszeniem, założonym przez władze samorządowe województwa, więc tym bardziej powinien działać zgodnie z unijnymi politykami.
Dlatego zwracamy się do Pana, aby zmienił Pan nazwy wycieczek z powielających stereotypy na neutrale. Bo piękną ceramikę tworzą także mężczyźni, a jedyne Nagrody Nobla z nauk ścisłych dla Polski zdobyła kobieta. Dlatego dziś tłumaczymy dzieciom, że każde z nich może w przyszłości robić wszystko, mogą latać w kosmos, czy projektować wielkie budowle, bez względu na to, czy są chłopcami, czy dziewczynkami.
Rozumiemy, że w czasach pandemii turystyka jest w ciężkiej sytuacji. Oferta Państwa wycieczek jest bardzo interesująca i w dobry sposób promuje ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku. Na pewno godne są polecenia. I z radością będziemy je polecać, gdy tylko zmienicie nazwy, które powielają krzywdzące kobiety stereotypy.
Z poważaniem
Katarzyna Lubiniecka-Różyło
Wiosna Kobiet