Realizatorem jest Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział terenowy nr 49 w Świdnicy, a biuro projektu mieści się w Wałbrzychu. - Działaniem priorytetowym w naszym projekcie jest podniesienie poziomu edukacji zarówno niepełnoletnich jak i dorosłych Romów. Od momentu powstania idei aż do jej realizacji nad projektem wspólnie pracuje zespół Romów i Polaków. Wydaje się, że dzięki temu udało się trafić w realne potrzeby odbiorców – mówi Beata Kijewska.
Celem projektu jest wsparcie 169 rodzin romskich z Wałbrzycha, Kłodzka i Wrocławia.
Dorośli w trakcie realizacji projektu korzystają z bezpłatnych kursów zawodowych (np. operator wózków widłowych), kursów podnoszących kwalifikacje (np. kurs stylizacji paznokci) oraz kursów na prawo jazdy, cieszących się szczególnym powodzeniem. Uczestniczą w kursach obsługi komputera oraz kursach j. angielskiego.
Uczniowie biorą udział w zajęciach wyrównawczych z j. polskiego, angielskiego i matematyki. Dzieci przejawiające szczególne trudności objęte są terapią pedagogiczną i logopedyczną. Młodzież i dorośli będą mieli także możliwość skorzystania z terapii biofedback. Młodzi Romowie rozwijają talenty w zajęciach pozalekcyjnych, m.in. wokalno - tanecznych w dziecięco - młodzieżowych zespołach, które zostały wyposażone w instrumenty muzyczne; podczas wycieczek; w zajęciach sportowych, np. w Wałbrzychu poznają tajniki płetwonurkowania.
W Wałbrzychu, Wrocławiu oraz Kłodzku ruszyły integracyjne punkty przedszkolne. Zarówno dzieci przedszkolne jaki i szkolne w trakcie zajęć korzystają z bezpłatnych posiłków. Dla osób dalej mieszkających zorganizowany jest dowóz.
- Celem projektu jest nie tylko integracja Romów ze społecznością większościową, ale także wspieranie kultury i tożsamości tego narodu. W związku z tym na pierwszą połowę grudnia zaplanowaliśmy przegląd powstających w ramach projektu dziecięcych zespołów wokalno-tanecznych z Wrocławia, Wałbrzycha i Kłodzka. Impreza odbędzie się w Wałbrzychu – informuje Beata Kijewska.
W Wałbrzychu dziesięcioro Romów rozpoczęło kurs na prawo jazdy, niebawem rozpocznie się kurs obsługi wózków widłowych. W każdym z miast realizujących projekt zgłosili się dorośli do nauki pisania i czytania, pokonując barierę wstydu!