O tym, że Wałbrzych się wyludnia wielokrotnie mówił prezydent Roman Szełemej. Miasto podjęło starania, by zatrzymać ten trend i zatrzymać w mieście młodych ludzi. Budowa mieszkań komunalnych, sieci przedszkoli i żłobków na pewno są pomysłami trafionymi, ale mimo to duża część młodych wałbrzyszan decyduje się na wyjazd. Głównym powodem są wciąż niskie zarobki w naszym mieście.
- Będziemy prowadzić kampanię „Studiuj w Wałbrzychu” – mówi prezydent Roman Szełemej. – Chodzi o to, by wałbrzyska, i nie tylko, młodzież korzystała z naszych uczelni. PWSZ oraz Politechnika Wrocławska mają naprawdę dobrą renomę. Będziemy tę kampanię prowadzić także na zewnątrz, by zachęcać młodych ludzi do przyjazdu do naszego miasta i osiedlania się w nim. W uczelniach powstają nowe, bardzo atrakcyjne kierunku kształcenia, po których można znaleźć dobrze płatną pracę. Musimy zrobić wszystko, by zachęcać młodzież do pozostawania w Wałbrzychu. W tym celu spotkałem się ze wszystkimi wałbrzyskimi maturzystami. Rozmawiałem z nimi na temat kontynuowania nauki w naszym mieście i takie spotkania będą prowadził cyklicznie.
W 1939 roku miasto posiadało około 65 tysięcy mieszkańców. Zaraz po wojnie ta liczba wzrosła do 73 tysięcy. Kolejne lata to napływ sporej grupy ludzi do Wałbrzycha, którzy znajdowali pracę głównie w kopalniach. W roku 1950 mieliśmy już ponad 93 tysiące wałbrzyszan, a pięć lat później miasto zamieszkiwało ponad 110 tys. osób. Tendencja wzrostowa cały czas trwała. W 1970 roku Wałbrzych posiadał 125 tys. mieszkańców, a apogeum miało miejsce w 1991 roku. Wtedy GUS odnotował liczbę 141 tysięcy 161 wałbrzyszan i ta liczba nigdy później nie została pobita. Od tego czasu liczba mieszkańców miasta zaczęła dość gwałtownie spadać. W 1998 roku był około 137 tys. wałbrzyszan, ale w roku 2007 Wałbrzych zamieszkiwało już tylko 123 tysiące ludzi. W 2011 roku ta liczba spadła do 120 tys. Teraz jest nas jeszcze mniej. Wałbrzych zamieszkuje obecnie niespełna 109 tysięcy osób.