- Przyjechałam specjalnie po to, żeby zobaczyć jak taka lekcja wygląda. Jestem pod wrażeniem tej lekcji. Nie sądziłam ile edukacyjnych treści można pokazać przy pomocy takich zajęć, co można zrobić z dziećmi, czego ich nauczyć. Sporo dyskutowałam z autorem tych projektów, jesteśmy już poumawiani i mam nadzieję, że z samorządowcami i z Ministrem Sportu zrobimy wszystko, żeby taki zestaw 100 piłek do zabawy i edukacji znalazł się w każdej szkole, w której jest nauczanie wczesnoszkolne. Wiem, że takie zajęcia można przeprowadzić nawet w szkole, w której nie ma sali sportowej - powiedziała Anna Zalewska.
Ogólnopolski Program „Mały Mistrz” jest skierowany do uczniów z klas I-III szkół podstawowych. Formuła programu opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych reprezentujących różne dyscypliny sportu z możliwością poszerzania ich o pokrewne dziedziny. W każdym z bloków uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odznaką. Każdą zdobytą odznakę uczniowie wklejają do specjalnej legitymacji, a zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł "Małego Mistrza". Program pomaga nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i współpracującym z nimi nauczycielom wychowania fizycznego w dostosowaniu zajęć w klasach I-III do nowej podstawy programowej, monitorowaniu stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów szkół podstawowych oraz zintegrowaniu zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi.
- Jest to jeden z naszych priorytetów. Samorząd Województwa Dolnośląskiego, który także współfinansuje ten projekt, angażuje wielkich, olimpijskich mistrzów do udziału w lekcjach pokazowych. Postawiliśmy sobie bardzo jasno diagnozę: naszym obowiązkiem jest przypomnieć nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, że zdrowy tryb życia, zdrowe funkcjonowanie jest niezmiernie ważne dla młodego organizmu. To dla nas jest priorytetem i priorytetem pozostanie - powiedział Jerzy Michalak - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Głównymi celami programu "Mały Mistrz" są: poprawa stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych uczniów, wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i przeprowadzeniu ciekawych zajęć i edukacji zdrowotnej, monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów, określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów, promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową i zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej. Program jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jego patronem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, a operatorem Szkolny Związek Sportowy. Warto zaznaczyć, że Województwo Dolnośląskie jest liderem projektu "Mały Mistrz". Udział w tym programie bierze 38 000 dzieci z przeszło 350 szkół. Co niezwykle ważne, Wałbrzych jest jedynym miastem w Polsce, w którym do programu "Mały Mistrz" przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe.
- Władze miasta przykładają do sportu ogromną wagę. Sport był mitem założycielskim tego miasta. Wałbrzych słynął ze sportu przez kilkadziesiąt lat. Każda szkoła uczestniczy w tego typu inicjatywach, bo one są po prostu ważne, one są dobre. Sport w wymiarze rekreacyjnym, profilaktycznym, amatorskim, ogólnorozwojowym to zawsze zdrowie - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.