Korzyści zdrowotne
Niezależnie od wieku, każdy potrzebuje ruchu. Podczas, gdy senior zajmie się planowaniem i lekkimi pracami pielęgnacyjnymi, Ty możesz sadzić, podlewać, a także pielić ogródek. Pomoc przyda się również w trakcie noszenia ciężkich elementów. Pozostaw seniorowi wolną rękę co do tego, co lubi robić. Ruch na świeżym powietrzu z pewnością przyniesie korzyści zdrowotne – nawet niewielka aktywność zwiększa gęstość i wytrzymałość kości, co jest niezwykle ważne, bo u osób w starszym wieku układ kostny jest wyraźnie słabszy. Pielęgnowanie ogródka zwiększa też siłę i elastyczność mięśni oraz ścięgien – mocne mięśnie dają oparcie stawom, które w starszym wieku mogą ulegać kontuzjom.
Prace ogrodowe na świeżym powietrzu gwarantują lepszy przepływ krwi do mózgu i serca, co minimalizuje ryzyko wystąpienia udarów i chorób serca. Organizm się dotlenia, a ciśnienie krwi- zmniejsza. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla zdrowia osoby starszej. Jeśli jednak bliska Ci osoba ma coraz mniej sił i opiekowanie się nią wymaga specjalnych środków to warto zapewnić jej całodobowe wsparcie. Opiekę medyczną, poczucie bezpieczeństwa i aktywności dopasowane do możliwości starszych osób zapewnia dom opieki Rezydencja Senioralna „Słowik” (www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-seniora-walbrzych.html). Senior będzie mógł również rozwijać swoją pasję związaną z ogrodnictwem pod okiem doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie. Ośrodek oferuje przede wszystkim profesjonalną opiekę, nie zapominając jednocześnie o aktywnościach dla podopiecznych – zawsze są dopasowywane indywidualnie do preferencji osoby starszej oraz jej stanu zdrowia.
Korzyści emocjonalne
Pielęgnowanie ogrodu wraz z osobą starszą wiąże się również z wieloma korzyściami emocjonalnymi. Ruch poprawia nastrój i samopoczucie oraz zapobiega stanom depresyjnym. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu z bliską osobą przeciwdziała poczuciu bycia odizolowanym, które w okolicznościach pandemii mogło się pogłębić. Podjęcie wiosną aktywności fizycznej w formie uprawiania ogrodu sprawi, że osoby starsze spojrzą na świat bardziej optymistycznie. Na pogodny nastrój seniora wpływ ma również cel działania – podczas uprawiania warzywnego ogródka czują się oni ważni i potrzebni. Poświęcają się, ponieważ efekty ich pracy są odczuwalne i czerpią z tego satysfakcję. A jest to rodzaj radości, którym w bardzo prosty sposób mogą się podzielić z bliskimi, co jest niezwykle istotne. Dlatego też nie czekaj i zaproponuj seniorowi wspólne prace ogrodowe – z pewnością nawet samo obserwowanie wzrostu roślin okaże się dla niego satysfakcjonujące. O późniejszym zbieraniu choćby niewielkich plonów nie wspominając.