Wśród prelegentów byli m.in. Jolanta Jaworska, dyrektor Programów Publicznych IBM Europa Centralna i Wschodnia oraz Michał Tłaczała, SSO Competency Leader we wrocławskim IBM Delivery Center Poland. Celem wizyty gości z Wrocławia było przybliżenie działalności firmy IBM, lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii informatycznych. Jednocześnie wizyta stanowiła element negocjacji, jakie prowadzi II LO im. Hugona Kołłątaja a firmą IBM w sprawie podpisania umowy patronackiej. Podczas spotkania zaprezentowano możliwości rozwoju zawodowego w korporacji, a także omówiono działalność oddziału Delivery Center Poland we Wrocławiu.
Trzeba przyznać, że osiągnięcia i historia firmy okazały się na tyle ciekawe, by zainteresować zgromadzoną młodzież. IBM działa na rynku ponad 100 lat, a pośród jej największych osiągnięć znaleźć można np. wszechobecne kody kreskowe, paski magnetyczne w kartach płatniczych, ale także – a może przede wszystkim – pierwsze komputery osobiste. Obecnie jednak IBM zajmuje się nie tylko produkcją komputerów i urządzeń, ale także jest dostawcą usług dla firm, uczelni, a także podmiotów samorządowych. Firma ma na swoim koncie ponad 5000 patentów, co dziewiętnasty rok z rzędu zapewniło jej miano lidera innowacyjności (dla porównania drugi Samsung ma ponad 2000 patentów), rocznie wydaje 8 miliardów dolarów na badania i rozwój, a na całym świecie zatrudnia ponad 427 tysięcy pracowników.
Najbardziej interesującą częścią spotkania okazała się rozmowa na temat możliwość pracy we wrocławskim Centrum, które zatrudnia obecnie ponad 2000 pracowników, a w dalszych planach ma zamiar zwiększyć zatrudnienie o kolejne 1000 osób. Młodzież chętnie pytała o to, po jakich kierunkach studiów ma się największe szanse na podjęcie pracy w IBM, a także, nad jakimi projektami pracuje się obecnie we Wrocławiu. Nie zabrakło też pytania o wysokość oferowanych zarobków. Odpowiedzi na to ważne, ale i niełatwe pytanie, udzieliła dyrektor Jolanta Jaworska: - Na początku są to przeciętne zarobki wrocławskie.
Niemniej nie ukrywała, że dla osób szczególnie uzdolnionych i zaangażowanych w pracę, oferowane są ogromne możliwości rozwoju w firmie, a co za tym idzie wzrost wynagrodzenia.
Czy wizyta gości okaże się owocna, będzie można przekonać się za kilka lat, gdy obecni i przyszli maturzyści podejmą się trudu studiowania informatyki lub kierunków pokrewnych, by w przyszłości podjąć współpracę z jednym z największych przedsiębiorstw branży IT na świecie. Jak podkreślali jednak przedstawiciele firmy, szansę na pracę ma każdy, niezależnie od tego, jaką uczelnię ukończy. A chętnych na podjęcie pracy w IBM jest sporo. Do działającego od 2010 roku we Wrocławiu Centrum zgłosiło się dotychczas ponad 27 000 osób.
W spotkaniu wziął udział również Jerzy Tutaj, przedstawiciel zarządu województwa dolnośląskiego.