Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Starosty Wałbrzyskiego Jacka Cichury i Burmistrza Szczawna-Zdroju Marka Fedoruka.
W pierwszym etapie zadaniem uczestników było napisanie pracy pisemnej na wybrany temat i przesłanie jej do organizatorów. W finale uczniowie pisząc test w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczawnie-Zdroju, musieli wykazać się znajomością utworów ( „E.E”, „Prawiek i inne czasy” oraz pierwszy rozdział „Ksiąg Jakubowych”), a następnie w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju prezentowali pracę plastyczną lub prezentację multimedialną inspirowaną przeczytanymi powieściami. Pierwsze miejsce zajęła Kornelia Gondek z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”, drugie Kinga Utzig z tej samej szkoły, trzecie Aleksandra Koncewicz z Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju. Jury wyróżniło również wiedzę i pracę Marty Chmielewskiej z Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, przyznając jej czwartą nagrodę.
Organizatorami drugiej edycji zmagań literackich (w poprzednim roku szkolnym uczniowie poznali twórczość Joanny Bator) był Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do sięgania po utwory polskich autorów współczesnych i promocja czytelnictwa.
Sponsorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, Urząd Miejski w Szczawnie-Zdroju, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnie-Zdroju, Zespół Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, Robert Kosiński - właścicielowi kawiarni „Kortowa” w Szczawnie-Zdroju.