Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Polskiego Stronnictwa Ludowego, odśpiewania Hymnu Państwowego i - zgodnie z tradycją PSL - Roty. Następnie przedstawiona została w skrócie historia PSLu. Będąca gościem specjalnym na uroczystości Ilona Antoniszyn-Klik należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wizyta Wiceminister Gospodarki w Wałbrzychu ma związek z rozmowami prowadzonymi w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST-PARK". Dotyczą one głównie nowych inwestycji, ale także reinwestycji i edukacji.
- Wałbrzych jest miastem, które potrzebuje bardzo dużego wsparcia. Zarówno z Ministerstwa Gospodarki jak i z regionu otrzymuje bardzo dużo wsparcia. Naszym celem głównym jest stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Mamy przede wszystkim za zadanie przyciąganie inwestycji a także tworzenie takich warunków, żeby inwestorzy chcieli na tym terenie otwierać dodatkowe reinwestycje, lub po prostu się rozwijać. Dlatego Wałbrzychowi szczególnie często poświęcamy uwagę. Sądzimy, że Wałbrzych nie będzie miał tak wysokiego bezrobocia, jeżeli będziemy w stanie kilka elementów ułożyć. Jednym z tych elementów są oczywiście inwestycje, ale drugim elementem - i dzisiaj na ten temat rozmawiamy i będziemy rozmawiać, jest szkolnictwo zawodowe. Będziemy chcieli odtworzyć starą strukturę szkół zawodowych, która została zniszczona. Nie przyjeżdżamy z pustymi rękami. Będą dodatkowe pieniądze dla tego terenu w ramach centralnych programów na inwestycje i na szkolnictwo zawodowe. Wałbrzych ma teraz niesamowitą szansę przeskoczenia z ligi miast problemowych, do ligi miast, które są miastami potencjału rozwojowego. Przede wszystkim jest tu dbałość o infrastrukturę, coraz więcej dróg jest i będzie budowanych, ale z drugiej strony potrzebna jest infrastruktura społeczna i struktura otoczenia biznesu, dla polepszenia warunków prowadzenia biznesu - powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik
Głównym punktem uroczystości był koncert Kapeli Góralskiej "Janicki". Tworzy ją rodzina Janików z Borówna. Do powstałej w 1999 roku Kapeli dołączył blisko 30 osobowy zespół “Janicki”, utworzony na bazie chóru Te Deum z Czarnego Boru. Kapela pielęgnuje tradycje przodków, przybyłych po II wojnie światowej na Dolny Śląsk z Podhala. Kapela prezentuje nie tylko muzykę i taniec, ale folklor góralski szerokiego Podhala - zwyczaje, stroje, gawędy i gwarę, specyficzny humor góralski. Wśród instrumentów, którymi posługują się członkowie Kapeli znajdują się nie tylko skrzypce, akordeon, klarnet czy basy góralskie, ale również trombity, piszczałki, kozy czy złóbcoki.