Oczywiście chodzi o decyzję Rady Ministrów w sprawie przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu, która to decyzja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego - Szymon Heretyk - odczytał najpierw pismo, jakie wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, a zostało wysłane przez Kancelarię Prezydenta RP.
- Sprawa Wałbrzycha i powiatu to precedens w skali kraju – mówi Szymon Heretyk. – Jak wynika z pisma z Kancelarii Prezydenta, nie ma przepisów prawnych regulujących taką sytuację.
Może to więc oznaczać, że decydujący głos w spornych kwestiach dotyczących sprawy odzyskania grodzkości przez Wałbrzych oraz dalszych losów powiatu już bez Gminy Wałbrzych, może mieć Komisarz Wyborczy. Radny Marcel Chećko złożył wniosek o zgłoszenie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
- W tym przypadku rozporządzenie Rady Ministrów jest sprzeczne z Konstytucją – mówi Chećko. – Rząd mając ustawę nie potrafił przygotować przepisów, które regulują takie kwestie. Nie może być tak, że jeden samorząd jest uprzywilejowany w stosunku do drugiego samorządu, a tu taka sytuacja ma miejsce.
Jak się okazało, Szymon Heretyk od pewnego czasu miał przygotowany wniosek, który mógłby zostać skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego radni wprowadzili do projektu obrad dodatkowy punkt mówiący o złożeniu takiego wniosku. Przy 19 głosach „za”, 2 „przeciwnych” i 2 „wstrzymujących się” Rada Powiatu Wałbrzyskiego podjęła decyzję, by zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją decyzji Rady Ministrów dotyczącej przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.