Na potrzebę kształcenia pielęgniarek i położnych wskazywali zarówno Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego jak i prof. Robert Wiszniowski, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Goście podkreślali, że na wielkie uznanie zasługuje każda inicjatywa, która ma na celu pozyskiwanie nowych kandydatów, którzy chcieliby wykonywać w przyszłości te zawody medyczne.
- Jako samorząd województwa od 2019 roku realizujemy Program Stypendialny dla studentów III roku kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo oraz położnictwo. W poprzednich edycjach stypendium było przyznawane na okres 9 miesięcy, a jego wysokość wynosiła 1000 zł. Warunkiem otrzymania stypendium było uzyskanie średniej ocen na poziomie co najmniej 4,2 oraz deklaracja o podjęciu zatrudnienia w marszałkowskich podmiotach medycznych na okres 3 lat – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Pielęgniarki i położne odgrywają bardzo ważną rolę w procesie opieki nad pacjentami. Rozwój kierunków medycznych w obecnej dobie jest koniecznością. Pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i wiele tego typu zawodów staje się w zasadzie ukierunkowaną misją realizacji jakże coraz bardziej skomplikowanej profilaktyki zdrowotnej.
- W zgodzie z dzisiejszymi trendami uczelnie z możliwościami prowadzenia kierunków medycznych powinny rekrutować najlepszych kandydatów i zaszczepiać w ich umysłach i duszy podstawowe założenie wynikające z sentencji primum non nocere – mówi prof. Robert Wiszniowski Rektor PWSZ w Wałbrzychu.
Ogromny postęp w dziedzinie medycyny w ciągu ostatnich lat sprawia, że potrzebujemy młodego i dobrze wykwalifikowanego personelu. Obecna średnia wieku pielęgniarek wynosi 55 lat. Prognoza pokazuje, że już niebawem liczba ta wzrośnie, a zatrudnienie pielęgniarek spadnie.