Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3232
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poszukują żywych książek

Piątek, 25 sierpnia 2017, 6:44
Aktualizacja: 13:42
Autor: red
Wałbrzych: Poszukują żywych książek
Fot. organizatorzy
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych jako realizator projektu edukacyjnego „Żywa Biblioteka/Human Library” w Wałbrzychu poszukuje Żywych Książek.

Żywa Biblioteka to wyjątkowy projekt, który polega na osobistej rozmowie z przedstawicielami grup spotykających się ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją. W tym jednym dniu to ludzie są Książkami, a Czytelnik może czytać z nich jak z otwartej księgi w myśl zasady, że nie ocenia się książki po okładce. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 70 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne obarczone stereotypami oraz narażone na wykluczenie i dyskryminację, które poprzez osobistą rozmowę z Czytelnikiem propagują otwartość, szacunek dla drugiego człowieka i różnorodność. Do tej pory w czterech wałbrzyskich edycjach projektu można było porozmawiać z następującymi tytułami: Ateista/Ateistka, Biseksualna Katoliczka, Były Więzień, Cyganka, Feministka, Gej, Hazardzista, Imigrantka, Muzułmanin/Muzułmanka, Osoba transpłciowa, Osoba która wyszła z uzależnienia, Osoba chorująca psychicznie, Osoba niepełnosprawna, Osoba niewidoma, Osoba z depresją i zaburzeniami lękowymi,
Osoba żyjąca z wirusem HIV, Para Lesbijska, Patriotka, Protestantka, Psycholog, Syryjczyk, Trzeźwy Alkoholik/Trzeźwa Alkoholiczka, Weganin, Wolontariusz, Zaolzianka, Żyd.

Dlatego jeżeli uważasz, że należysz do grupy, wobec której istnieją stereotypy, uprzedzenia oraz dyskryminacja a ponadto jesteś otwarty na różnorodność i lubisz rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami zgłoś się do nas!

W szczególności chcielibyśmy pozyskać do projektu:
- osoby ze społeczności muzułmańskiej
- osoby ze społeczności żydowskiej
- osoby ciemnoskóre
- rodziców osób nieheteroseksualnych
- osoby pochodzenia azjatyckiego
- osoby żyjące z wirusem HIV
- osoby, które wyszły z uzależnień i/lub bezdomności
- mniejszości seksualne
- osoby z niepełnosprawnościami
- rodziców dzieci z niepełnosprawnością
- wegetarian, wegan itp.
- wszelkie inne osoby, które uważają, że z powodu przynależności do określonej grupy lub ze względu na konkretną cechę spotykają się ze stygmatyzacją, stereotypizacją, uprzedzeniami lub dyskryminacją.

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do naszego Księgozbioru i wziąć udział w Żywej Bibliotece jako Żywa Książka czekamy na Twoje zgłoszenie. Nawet jeżeli chcesz wziąć udział ale nie jesteś pewny/a, czy grupa, którą reprezentujesz wpisuje się w zasady projektu napisz lub zadzwoń. Pomożemy Ci dobrać właściwy tytuł i rozwiejemy wątpliwości.

Skontaktuj się z nami telefonicznie 693 145 674 lub mailowo radoslaw.bednarski@rcwip.pl. Odpowiemy na wszystkie pytania.

Żywym Książkom spoza Wałbrzycha zwracamy koszty przejazdu komunikacją publiczną oraz zapewniamy nocleg. Wszystkim zapewniamy ciepły posiłek i poczęstunek. Gwarantujemy wspaniałą atmosferę i bezpieczeństwo rozmów.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 20 i 21 października 2017 r. w godz. 10.00 – 18.00.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu jest realizowana w ramach projektu „Międzykulturowe dziedzictwo Wałbrzycha fundamentem rozwoju miasta i jego mieszkańców” współfinansowanego z budżetu Gminy Wałbrzych oraz “Dialog międzykulturowy fundamentem rozwoju Dolnego Śląska" współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group