Zgodnie z danymi przekazanymi przez poszczególne służby sytuacja na Dolnym Śląsku przedstawia się następująco:
1. Stan rzek:
14 przekroczeń stanów alarmowych, 26 przekroczenia stanów ostrzegawczych. Przekroczenia dotyczą między innymi następujących rzek: Odra, Bystrzyca, Kaczawa, Orla, Bóbr, Kwisa, Witka. Ogólna sytuacja spokojna. Podwyższony stan wody w górnej partii Odry przesuwa się w kierunku Wrocławia, który jednak zgodnie z prognozą nie powinien znacząco przekroczyć stanów ostrzegawczych.
2. Pogotowia przeciwpowodziowe (14):
- dla gmin: Świerzawa, Stare Bogaczowice, Janowice Wielkie, Mysłakowice, Leśna, m. Jelenia Góra, Oława, Jelcz Laskowice,
- dla powiatów: jeleniogórskiego, kamiennogórski, złotoryjskiego, kłodzkiego, lubańskiego, lwóweckiego
3. Alarmy przeciwpowodziowe(4):
- dla gmin: Lubawka, Nowogrodziec, Lubań
- dla powiatów: bolesławiecki
4. Prognozy IMGW:
Do końca tygodnia zachmurzenie będzie duże, opady deszczu niskie na poziomie 1-5 mm, w przypadku burz mogą sięgnąć 20 mm. Opady po stronie czeskiej także niewielkie.
5.
Zbiorniki na obszarze dorzecza Odry zachowują wysoki poziom rezerwy powodziowej, jedynie zbiornik Nysa ma w niewielkiej części wykorzystaną rezerwę w związku z ostatnimi opadami w tym rejonie, ciągle jednak zachowuje 75% pojemności rezerwy przeciwpowodziowej.
6. Działania straży pożarnej:
W ciągu minionej doby straż interweniowała 52 razy (wczoraj 110).
7. Pomoc poszkodowanym:
Trwają prace miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej zbierających wnioski od osób bezpośrednio poszkodowanych. Gminy na bieżąco przesyłają zbiorcze zapotrzebowania do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wstępne zapotrzebowanie zgłosiło 17 gmin, szacowana na dzisiaj liczba wszystkich wniosków dotyczących zasiłków to ok. 150 na łączną kwotę 620 tys. zł. Gminy potwierdziły już zebranie 96 wniosków na łączną kwotę 367 tysięcy złotych. Wczoraj przelano pierwsze środki pomocowe, które otrzymały trzy gminy (Czarny Bór, Janowice, Sulików) - 150 tysięcy złotych, dzisiaj pierwszą transzę otrzyma Marciszów (przesłał częściowe zestawienie 26 wniosków) w kwocie 130 tysięcy.
8. Analiza rozwoju sytuacji w okolicach Wrocławia związana z podwyższonym stanem wód:
W Odrze (w okolicach stanów ostrzegawczych) oraz realizowaną właśnie modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego wskazuje na brak rzeczywistych zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców. Prognozowane przepływy w obrębie Wrocławia szacowane na 400-450 metrów sześciennych na sekundę mieszczą się całkowicie w możliwościach węzła, które na dzisiaj szacuje się powyżej 2000 metrów sześciennych.
9.
Wojewódzki Zespół Zrządzania Kryzysowego ocenia, że sytuacja w zlewni rzek Nysa Łużycka i Bóbr uległa całkowitemu uspokojeniu. Służby gminne, powiatowe i wojewódzkie nadal monitorują sytuację. Wicewojewoda Ewa Mańkowska wraz z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej Andrzejem Szcześniakiem złożyli raport z wizytacji w okolicy węzła Korzeńsko oceniając sytuację jako stabilną i niezagrażającą bezpieczeństwu.
www.duw.pl