Głównym organizatorem spotkania skierowanego do uczniów wałbrzyskich szkół ponadgimnazjalnych był Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu. Konferencja poruszała bardzo różnorodną tematykę – od głupich żartów nastolatków, którą mogą być tragiczne w skutkach, do prawnych konsekwencji korzystania z nielegalnych programów.
- To już czwarta edycja konferencji. Poprzednie edycje były kierowane do pedagogów, nauczycieli informatyki, dyrektorów szkół , następne do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów. Tym razem mamy do czynienia z zupełnie innymi słuchaczami. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych każdego dnia poruszają się w sieci. Są bardziej świadomi, ale też narażeni na bardzo różne niebezpieczeństwa. Czasem sami są ich sprawcami, często nieświadomie – mówi dyrektor „Energetyka”, Roman Głód.
O skutkach nieprzemyślanego umieszczania swoich danych w sieci opowiedziała Magdalena Zych z Fundacji „KidProtect”.
- Raz umieszczone w jakimkolwiek serwisie społecznościowym dane, nie znikają. Zostają zapamiętane, a ich skopiowanie na komputer przez innego użytkownika trwa zaledwie kilka sekund – mówiła do zebranej młodzieży przedstawicielka Fundacji. Spotkanie poświęcone było także zjawisku pedofilii w sieci, czy cyberprzestępstwom, o których opowiedział podinspektor Ryszard Piotrowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
- Czasem zupełnie nieświadomie możemy uczestniczyć w procederze tzw. „prania brudnych pieniędzy” – podkreślał Piotrowski.
O prawie autorskim opowiedziała dr Małgorzata Sosnowska z Instytutu Społeczno-Prawnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Psycholog, Tomasz Kurzeja, skupił się na technikach manipulacji w Internecie i wszelkich pokusach, z jakimi mamy do czynienia korzystając z różnych portali czy serwisów. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym starosty Powiatu Wałbrzyskiego, Roberta Ławskiego oraz posłanki na Sejm RP, Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej.
Wraz ze wzrostem zagrożeń w sieci rodzą się kolejne inicjatywy wspierające osoby pokrzywdzone. Pomocy szukać można m.in. na stronach internetowych www.kidprotect.pl lub www.helpline.org.pl.
Źródło: PWSZ Wałbrzych