14 sierpnia prawie 20 mieszkańców powiatu świdnickiego przyszło do Urzędu Miejskiego, gdzie przyjmowali pracownicy terenowego biura. – Sprawy, które zgłaszali nam mieszkańcy były naprawdę bardzo różne. Były to sprawy komunalne, rodzinne, związane z problemem alkoholizmu w rodzinie, socjalne, a także problemy spadkowe i alimentacyjne. Były to problemy typowe, jednak najbardziej zdziwiło mnie to, że nie było żadnej sprawy ani skargi z obszaru funkcjonowania zabezpieczenia społecznego. Chodzi o wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wypłat zasiłków i rent. U nas takich problemów mamy bardzo dużo – mówi Maciej Lis, pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu.
Świdniczanie za to skarżyli się na opiekę lekarską, a lokalni przedsiębiorcy na sprzeczności, których nie brakuje w całym systemie prawnym, w tym w ordynacji podatkowej. Skarżono się na zarządców co niektórych świdnickich wspólnot mieszkaniowych. – Udzieliliśmy więcej porad niż przyszło do nas osób, ponieważ niektórzy zgłaszali nam po kilkanaście różnych spraw. Często jednak jest tak, że my pomóc po prostu nie możemy. Ludzie często mają oczekiwania znacznie większe niż my możliwości. W praktyce zdarza się tak, że więcej niż połowa spraw wcale nie powinna do nas trafiać – dodaje pełnomocnik.
Co więcej, mieszkańcy często przychodzą za późno ze swoimi problemami i dopiero wtedy, kiedy nic już nie można zrobić. Taka akcja była w Świdnicy pierwszą i zapewne ostatnią. – Nasz zasięg terytorialny obejmuje trzy województwa w tym lubuskie, dolnośląskie i opolskie, i z tej prostej przyczyny nie mamy fizycznych możliwości, aby odwiedzić każde miasto po kilka razy – wyjaśnia Maciej Lis.