Reguła konkursu recytatorskiego to forma, która dobrze sprawdza się w przypadku dziecięcych występów. Podobnie było tym razem. Do konkursu zgłosiło się 47 uczestników, którzy podzieleni zostali na dwie kategorie: przedszkolaki i dzieci z oddziałów przedszkolnych uczęszczające do grup zerowych razem z uczniami klas I szkoły podstawowej. Druga kategoria to uczniowie klas II i III szkoły podstawowej.
Placówki zainteresowane udziałem dzieci w konkursie mogły zgłosić dwie osoby z każdej kategorii, a występ każdego uczestnika nie mógł przekraczać 5 minut. Organizując ten konkurs Biblioteka chciała nie tylko popularyzować polską poezję dziecięcą i rozwijać zdolności recytatorskie i językowe, ale również inspirować do uczestnictwa w kulturze. Poziom występów można ocenić jako bardzo wysoki, a dzieci doskonale przygotowane do pokazów. Wśród najczęściej wybieranych polskich autorów znalazły się wciąż atrakcyjne i lubiane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
W pierwszym dniu niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Michał Żygłowicz-Wawrzyniak z Przedszkola Niepublicznego „Siódemka”, deklamujący znany wszystkim wiersz Tuwima „Pan Hilary”. Talent aktorski i zabawna interpretacja wiersza zachwyciła wszystkich oglądających. Drugie miejsce w konkursie zajęła Maja Drzewiecka z PSP Nr 5 w Wałbrzychu prezentując wiersz Agnieszki Frączek „Miss Stonoga”. Trzecie miejsce komisja konkursowa przyznała Ince Dmytrasz z Przedszkola Niepublicznego „Agatka” za wykonanie wiersza Urszuli Kozłowskiej „Kaczka Mela”.
Jury postanowiło także przyznać sześć wyróżnień za następujące występy: Maria Gazda z PN „Agatka” za wiersz Brzechwy „Brudas”, Nikola Miodek z Przedszkola Niepublicznego „Jedyneczka” za wiersz Brzechwy „Żuk”, Kamila Kawałko z Przedszkola Niepublicznego „Koniczynka” ze Świebodzic za wiersz „Kwoka” (znów Brzechwa!), Wojciech Sokołowski z PSP Nr 2 za wiersz Tadeusza Śliwiaka „Zakochana żaba”, Artur Rostkowski z PSP Nr 21 za „Siedmiomilowe buty” Brzechwy i ostatnie wyróżnienie dla Marii Mikołajek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Eureka” za wiersz „Ślimak” oczywiście Brzechwy.
W drugiej kategorii wiekowej przyznano dwa pierwsze miejsca ex-aequo dla Kacpra Dobosza z PSP Nr 23 za wykonanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima i Miłosza Wilińskiego z PSP Nr 6 za „Grzesia kłamczuszka i jego ciocię” Tuwima. Drugie miejsce zajął Mikołaj Organa z PSP Nr 30 za prezentację „Lenia” Jana Brzechwy. Na trzecim miejscu uplasowała się Julia Poczekaj z PSP Nr 23 z wierszem „Na straganie” Brzechwy.
Również w tej kategorii wiekowej jury przyznało dwa wyróżnienia dla Aleksandry Wilczyńskiej z PSP Nr 28 za prezentację wiersza Brzechwy „Pali się” i dla Nikoli Karbowniczek z PSP Nr 5 za wiersz Tuwima „Słoń Trąbalski”.
Nagrodzeni w tekście podani przez organizatorów.