W poniedziałek, 17 października, dzieci i młodzież ze szczawieńskich szkół i przedszkoli zasadziły cebulki żonkili na skwerze niedaleko Domu Zdrojowego. Na wiosnę będą na pewno widoczne i przypomną wszystkim, że są wśród ludzie chorzy, cierpiący, wymagający wsparcia.
W Wałbrzychu sadzenie cebulek żonkili stało się już tradycją. Od sześciu lat na terenie wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej dzieci i młodzież sadzą cebulki żonkili, które na wiosnę stworzą Pola Nadziei. W tym roku dołączyło Szczawno-Zdrój.
Przypomnijmy, że „Pola Nadziei” są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie.
Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji "Pól Nadziei". Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum". Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie "pola nadziei". 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC”. (www.polanadziei.pl)