Ekspozycja przedstawiała kobiety w stylizacjach, które znacząco różniły się od tych w jakich pracują na co dzień – podkreślały ich kobiece piękno i oddawały odmienny charakter każdej z nich. Celem wystawy było przede wszystkim ukazanie kobiet zatrudnionych w zakładzie w innym świetle, ale także podkreślenie znaczenia wartości Being Faurecia, do których należą: przedsiębiorczość, samodzielność, odpowiedzialność, szacunek, energia i dawanie przykładu, w kontekście bycia kobietą oraz przeniesienie założeń Polityki Gender Diversity na lokalne działania.
Różnorodność na pierwszym miejscu
Zarządzanie różnorodnością i inkluzja to jedne z najważniejszych kwestii w strategiach i programach firm. To terminy szczególnie ważne teraz, w czasie wojny Rosji z Ukrainą. Niebezpieczna sytuacja geopolityczna rzucała nowe perspektywy i wyzwania w postaci wyżywienia, zakwaterowania i miejsc pracy dla uchodźców, czy też temat lęków o przyszłość oraz ogólnie zdrowia psychicznego ludzi pokazują potrzebę budowania włączających i różnorodnych społeczeństw, w tym także zespołów w firmach i organizacjach. W Faurecii podstawą do rozwoju biznesu jest nie tylko powszechnie znane diversity, ale także różnice kulturowe. Dlatego w firmie 20 % załogi stanowią Ukraińcy z czego 600 z nich to kobiety.
- Kobiety odgrywają coraz większą rolę w branży motoryzacyjnej. Dla Faurecii, jako wiodącego producenta części samochodowych na świecie, naturalnym krokiem jest więc zwiększanie roli i odpowiedzialności kobiet w ramach całej organizacji. Firma przywiązuje szczególną wagę do polityki równości, która jest elementem kultury organizacyjnej wyznaczającej zasady tworzenia zespołów. Dlatego inicjujemy działania przełamujące stereotyp firmy z branży automotive jako męskiego świata – mówi Katarzyna Jońca-Grzelak, mistrz produkcji w zakładzie Faurecia Wałbrzych Akcesoria.
W imię kobiet i dla kobiet
Zainicjowane przez firmę projekt był dedykowany kobietom pracującym w zakładzie Faurecia Wałbrzych Akcesoria. Inicjatywą objęte zostały Panie, które pracują na produkcji i w swojej codziennej pracy kierują się 6 wartościami Being Faurecia. I tak spośród grupy liczącej 350 pracowników wylosowano 18 kobiet, które wzięły udział w niezwykłej sesji zdjęciowej.
- Wdrażając wiele rozwiązań skierowanych do kobiet na stanowiskach managerskich i specjalistycznych, nie zapominamy o tych, które pracują na liniach produkcyjnych. Zawsze z radością promujemy wyróżniające się, znające już naszą firmę, kobiety. Bardzo mocno zachęcamy je do przełamywania barier i realizacji zadań, w których uważają, że najlepiej się odnajdą. Z drugiej strony organizujemy dla nich szereg inicjatyw, które umożliwiają im rozwój, zwiększają ich kreatywność i bezpośrednio wpływają na nasz biznes – dodaje Edyta Parfieńczyk, mistrz produkcji w zakładzie Faurecia Wałbrzych Akcesoria.
Wyjątkowe portrety Pań można było podziwiać w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury.