Do skrzynek mieszkańców Wałbrzych i gmin Powiatu Wałbrzyskiego trafiają ulotki informujące o „bezpłatnym” bezpiecznym i bezinwazyjnym badaniu diagnostycznym.
Jak czytamy w ulotce skan wykonywany jest pod kątem układu krążenia, systemu trawiennego, choroby reumatycznej czy też poziomu witamin, minerałów i metali ciężkich w organizmie. Dodatkowo też badanie pulsoksymetrem – saturacja i puls. Najpierw jednak trzeba się zarejestrować na takie spotkanie.
Na samym dole ulotki, niestety bardzo drobnym drukiem, zamieszczona jest informacja, że w trakcie oczekiwania na wynik, ok. 1,5 godz., odbędzie się część wykładowa i handlowa. Może się okazać, że rzeczywistym celem spotkania jest przede wszystkim sprzedaż drogich produktów i usług, często za zawyżone, wielotysięczne kwoty.
Apelujemy więc do mieszkańców, aby nie korzystali z podobnych zaproszeń, jak też przestrzegły przed tym swoich bliskich, zwłaszcza osoby starsze. Stan ich zdrowia może być wykorzystany w akcji sprzedażowej (skutkującej dużymi stratami materialnymi), jak też narażony na uszczerbek ze względu na aktualną sytuacje pandemiczną.
Jak wyjaśnia Anna Juszczyszyn-Sroka – do rzeczników konsumentów w całym kraju oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów corocznie wpływają skargi na nieuczciwe praktyki podczas pokazów handlowych organizowanych w hotelowych restauracjach, salach konferencyjnych, domach kultury. Mimo prowadzonych licznych akcji edukacyjno-informacyjnych dla konsumentów i podmiotów wynajmujących sale na tego typu pokazy oraz licznych postępowań w stosunku do nieuczciwych przedsiębiorców, potrzebne są zmiany systemowe, które wyeliminują znaczną część nieprawidłowości i ochronią konsumentów. Stosowne regulacje prawne zostały już przygotowane. Do czasu ich uchwalenia sami musimy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Działalność nieuczciwych przedsiębiorców staje się bowiem coraz bardziej agresywna. Dlatego też przypominam, jak zadbać o swoje interesy.