Na wstępie przypominamy o dzisiejszej premierze - godz. 19:00 - spektakl „Wielcy inni II: Depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka”.
Trwający wciąż 52. sezon artystyczny upływa pod hasłem „Powodzenia, kowboju!”, podczas którego wałbrzyscy artyści opowiadają o Historii przez duże H, problemach globalnych (jednak widzianych z perspektywy lokalnej) oraz o męskiej wersji historii. Zaś 53. sezon, nazwany roboczo „No problem!” (a który może być czytany zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej, mając tym samym dwa zupełnie różne znaczenia) z którym Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego zmierzy się po wakacjach, będzie poświęcony pojęciu starości.
Artyści planują pokazać jej atrakcyjność i zagrożenia, czy przyjrzeć się tzw. zjawisku „silver tsunami” – starzejącego się społeczeństwa w Europie Zachodniej. Nie zabraknie też rozmów na temat problemu podzielonej Polski czy globalnych aspektach handlu narkotykami. W ramach sezonu „No problem!” odbędą się nie tylko premiery zaplanowane na 2016 i 2017 rok, ale również 14. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne (odbywające się pod hasłem „Druga młodość”) oraz druga edycja imprezy „Z ogniem w głowie” (poświęcone problemom współczesnej młodzieży).
Początek nowego roku upłynie pod znakiem potrójnego debiutu – „Cynkowych Chłopców”. Reżyser Jakub Skrzywanek oraz twoje dramaturgów – Klaudia Hartung-Wójciak i Amadeusz Nosal, zaprezentują spektakl antywojenny w konwencji musicalu i festiwalu piosenki żołnierskiej – młodzieńczo pacyfistyczny, przewrotny i skierowany do pokolenia przyzwyczajonego już do wojny z terroryzmem, a który jednocześnie nigdy nie musiał się z ową wojną zmierzyć oko w oko. Warto dodać, że spektakl został przygotowany na podstawie reportażu Swietłany Aleksijewicz – ubiegłorocznej Noblistki. Premiera 22 stycznia.
Jeszcze wcześniej na deski Teatru Dramatycznego powróci druga odsłona cyklu „Wielcy Inni”, czyli wałbrzyski stand-up, który cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Autorski tekst Jacka Kozłowskiego został podzielony na trzy monologi – autoironiczne, zabawne, niepoprawne politycznie, odważne. W tej edycji wałbrzyszan bawić i zmuszać do refleksji będą Wisława Szymborska, Marek Rymkiewicz i Hanka Bielicka, którzy zostają ukazani w chwilach depresji. Żarty i opowieści prezentowane w stand-upowej stylistyce składają się na prześmiewczy, ostry portret „polskich super-bohaterów”. Premiera 8 stycznia.
Kolejną premierą będzie „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy”. Będzie to nietypowy spektakl na podstawie „Śmierci i dziewczyny” Franza Schuberta, bowiem odbywać się będzie na granicy teatru, muzyki klasycznej i tańca nowoczesnego. Udział w nim wezmą m.in. wałbrzyscy seniorzy oraz muzycy wykonujący muzykę na żywo. Spektakl opowiada o młodości, starości i potędze muzyki klasycznej. Premiera 27 lutego.
Ostatnią premierą 52. sezonu artystycznego w Teatrze Dramatycznym będzie spektakl pod roboczym tytułem „Dr. Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę”. Przedstawienie inspirowane jest powieścią Petera George'a „Red Alert”, która jest kultowa w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy nie została wydana w Polsce. Jej adaptację przygotuje Jarosław Murawski. Premiera w czerwcu 2016. Zwieńczeniem kolejnego sezonu będzie jak co roku spektakl plenerowy, wystawiony w teatralnym amfiteatrze, zaś w planach 53. sezonu jest „Czarodziejska góra”, przygotowana wraz z Białostockim Teatrem Lalek i Teatrem Malabar Hotel.
W dalszym ciągu Teatr kontynuuje organizację biforków i afterków, czyli spotkań poświęconych trudniejszym spektaklom. Wciąż odbywać się będą również spotkania z cyklu „Czarno na biało”, współorganizowane z Wydawnictwem Czarne – najbliższy Tłusty Czwartek w Szaniawskim odbędzie się 14 stycznia o godzinie 19:00 w teatralnym foyer i poświęcony będzie książce Ziemowita Szczereka pt. „Tatuaż z Truzybem”. Wśród dalszych planów wałbrzyskiego Teatru znajdują się m.in. czytania tematyczne dla dzieci i rodzin – „Siost/ranki” – przygotowane przy współpracy z wydawnictwem Dwie Siostry, podczas których prezentowana będzie najlepsza polska literatura dziecięca. Planowane są też działania aktywizacyjne dla seniorów, warsztaty i wiele innych niespodzianek.