Pierwszym eksponatem, który został wczoraj przedstawiony, jest książka Kazimierza Siemienowicza "Wielkiej Sztuki Artylerii Część Pierwsza", wydana w 1650 roku w Amsterdamie. Co istotne książka ta była przez 200 lat podstawowym podręcznikiem artyleryjskim w całej Europie.
- Pałac Jedlinka rozpoczyna cykl ciekawych wystaw pod tytułem Perfekcyjne Polonika. Co miesiąc będzie to wystawa poświęcona komuś związanemu z historią Polski, jego odkryciami, jego wizjami. Dzisiaj otwieramy księgą o artylerii Siemienowicza, człowieka niesamowicie wybitnego, który wyprzedził swoją epokę o ponad 300 lat - powiedział Łukasz Kazek - miłośnik i znawca historii.
Urodzony około roku 1600 Kazimierz Siemienowicz wywodził się ze szlacheckiego rodu, a jego przodków należy szukać w Wielkim Księstwie Litewskim. Pieczętował się herbem Ostoja. Wprawdzie otrzymał wykształcenie humanistyczne, ale był biegły także w naukach przyrodniczych, chemii i arytmetyce. Pasjonował się artylerią, interesowało go wszystko, co było z nią związane. Największą sławę przyniósł mu podręcznik "Wielkiej Sztuki Artylerii", którego pierwsza część, prezentowana na wystawie w Pałacu Jedlinka, jako jedyna ukazała się drukiem.
Egzemplarz "Wielkiej Sztuki Artylerii" prezentowany w Pałacu Jedlinka to pierwsze wydanie tej księgi. Książka jest wydana w języku łacińskim, dopiero w późniejszych latach doczekała się tłumaczeń. Jest w niej opisane wszystko co dotyczy artylerii, a także to co Siemienowicz wymyślił, wypróbował lub nawet wyprodukował. Oprócz opisów księga zawiera również rysunki i szkice. Co niezwykle interesujące w jednej z części księgi Siemienowicz przedstawia swoją wizję rakiet, która to wizja została w latach dużo późniejszych wykorzystana przez konstruktorów a rozwiązania opisane przez Siemienowicza są aktualne do dzisiaj.
Do końca roku planowane jest sześć wystaw. W ramach obecnej wystawy planowane są również dodatkowe prezentacje, a także warsztaty dla studentów, młodzieży szkolnej i dla dzieci. Wystawę można oglądać w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju codziennie od godziny 10.00 do 18.00.