Konkurs odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i odbywa się w trzech etapach: I etap - szkolny, II etap - międzyszkolny, III etap - FINAŁ konkursu.
W II etapie uczestnicy piszą test z fizyki, który trwa 90 minut – obowiązuje materiał z zakresu rozszerzonego szkoły ponadgimnazjalnej. Zadania przygotowane są przez pracowników Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Prace uczniów ocenia komisja złożona z przedstawicieli Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz nauczycieli fizyki – opiekunów uczniów. Komisja posługuje się schematem oceniania wypracowanym na warsztatach poprzedzających proces oceniania.
W III etapie uczestnicy prezentują samodzielnie przygotowane referaty, pokazy lub inne formy dokumentujące ich własną pracę związaną z zainteresowaniami, fascynacjami naukowymi czy też własnymi badaniami z dziedziny fizyki lub astronomii.
Paweł w swoim finałowym wystąpieniu przedstawił stworzony przez siebie komputerowy symulator fal elektromagnetycznych, omówił zasady działania programu – rozpoczął od omówienia wykorzystanego modelu matematycznego i jego podstaw fizycznych. Następnie przedstawił sam program i wykonał w nim szereg wirtualnych eksperymentów fizycznych, związanych z falami elektromagnetycznymi i ich zachowaniem.
Główną nagrodą był indeks Politechniki Wrocławskiej, którego szczęśliwym posiadaczem jest Paweł.