- Z wielkim uznaniem i szacunkiem obserwuję od wielu lat Pana rozwój kariery naukowej. Uzyskanie tak znamienitego tytułu naukowego to niebagatelny wkład w promocję gminy. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów naukowych, z których będą korzystać następne pokolenia - podsumowuje Adam Górecki, wójt gminy.
Jerzy Detyna ukończył z wyróżnieniem w 1995 r. studia w zakresie mechaniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W 2000 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Przyrodniczym. W 2008 r. w oparciu o monografię pt. „Maksimum entropii jako teoretyczne kryterium statystycznego opisu separacji materii granulowanej” oraz dorobek publikacyjny uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie mechanika. Naukowiec od 2010 r. pracował na stanowisku profesora uczelni.
Po habilitacji przedmiotem zainteresowań prof. Jerzego Detyny stała się tematyka związana z inżynierią biomedyczną – co było wynikiem współpracy ze specjalistami w tym zakresie zarówno z Politechniki Wrocławskiej (Wydziału Mechanicznego i Wydziału Podstawowych Problemów Techniki), jak również ze środowiska medycznego. W pracy naukowej koncentruje się na kilku istotnych obszarach badawczych: medycznym wykorzystaniem wybranych biopolimerów hydrożelowych w technologii bioplottowania, mikrostrukturą i właściwościami łuków ortodontycznych w środowisku jamy ustnej, stereofotogrametrią do zastosowań medycznych, a także oddziaływaniem pól magnetycznych i elektromagnetycznych na organizmy żywe. Ponadto w swoich badaniach rozwija i wykorzystuje metody planowania eksperymentu i statystycznej analizy danych.
Prof. Jerzy Detyna jest autorem i współautorem ponad 150 prac naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest również autorem i współautorem trzech książek i 17 rozdziałów w książkach opublikowanych w renomowanych wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym, dotyczących głównie mechaniki biomateriałów. Wypromował dotąd siedmiu doktorów (kolejne dwa doktoraty są procedowane przed obroną), a pod jego dalszą opieką znajduje się obecnie pięciu kolejnych doktorantów.
Dowodem uznania prof. Jerzego Detyny na arenie międzynarodowej były zaproszenia do udziału w pracach redakcyjnych, w roli zaproszonego redaktora, w wydaniach specjalnych wysoko punktowanych czasopism: „3D Printing for Biomedical Applications: Latest Advances and Prospects” oraz „Hydrogels Used for Additive Manufacturing”.
Prof. Jerzy Detyna jest członkiem licznych organizacji i towarzystw naukowych, w tym m.in. Komisji Inżynierii Biomedycznej Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego, Royal Statistical Society, American Statistical Association, American Physical Society. Ponadto aktywnie działa w środowisku sportowym związanym z polskim biathlonem.
Był współzałożycielem, a od 2016 roku jest prezesem Wałbrzyskiego Towarzystwa Naukowego. Od wielu lat pełni również funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Wałbrzycha ds. współpracy z uczelniami wyższymi. W latach ubiegłych był również aktywnym samorządowcem.
W latach 2008-2009 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Filii w Wałbrzychu, a od 2020 roku jest koordynatorem Prorektora ds. współpracy z samorządami. Aktualnie jest również członkiem Zespołu Liderów Zmian, który został powołany przez rektora do prac nad strategią uczelni.