Projekt realizowany będzie dzięki grantom finansowym z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanym na podstawie konkursu, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ–SYSTEM S.A.Celem projektu jest Cel ten osiągniemy poprzez edukację ekologiczną oraz przyrodniczą kształtującą i utrwalającą postawy proekologiczne w społeczeństwie, a szczególnie wśród dzieci.
W projekcie założono, że realizacja zaplanowanych działań spowoduje rozbudzenie ciekawości przyrodniczej i wrażliwości na piękno natury, a przede wszystkim spowoduje zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania zróżnicowanych, kompleksowych i systemowych działań na rzecz ratowania i ochrony środowiska w regionie którym żyjemy. Natomiast identyfikacja zagrożeń równowagi w przyrodzie, umożliwi kształtowanie świadomości ekologicznej przy jednoczesnym kreowaniu właściwych postaw i zachowań wpływających na poczucie odpowiedzialności za stan środowiska. Dobór i harmonogram działań wzbogaconych rozbudowaną kampanią promocyjno-informacyjną ma na celu inspirowanie lokalnych i zróżnicowanych grup odbiorców do podejmowania proekologicznych przedsięwzięć na rzecz ratowania środowiska.
Uczestnicy projektu wezmą udział w ekologicznych i przyrodniczych warsztatach oraz prelekcjach multimedialnych, edukacyjnych wycieczkach do parków krajobrazowych i na zrekultywowane tereny pogórnicze, happeningu z okazji „Dnia Ziemi”, prezentacjach artystyczno-widowiskowych o tematyczne ekologicznej oraz wakacyjnej kampanii edukacyjnej „Czyste Góry”.
Przywidziano również zajęcia w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sanikom, Zakładzie Produkcji Wody oraz Stacji Edukacji Ekologicznej i Szkółki Nadleśnictwa Świdnica. Działania obejmą również akcję nasadzenia drzew i krzewów oraz organizację konkursów ekologicznych dla przedszkolaków i plastycznych dla uczniów szkół podstawowych wraz z prezentacjami nagrodzonych i wyróżnionych prac w wałbrzyskich placówkach kulturalnych.
Projekt realizowany będzie w okresie od 16 marca do 15 września 2015 roku.
Partnerami współpracującymi w zaplanowanych działaniach będą m.in. Fundacja na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Komisja Ochrony Przyrody, PTTK Oddziału "Ziemi Wałbrzyskiej", Stowarzyszenie Rozwoju Ekologicznego w Wałbrzychu, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Świdnica, Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Sanikom”, Stowarzyszenie Radość Życia, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Wałbrzyski Ośrodek Kulturalny, Biblioteka „Pod Atlantami”, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 oraz Przedszkole Samorządowe nr 14 i Przedszkole Agatka.
Patronem konkursu są: Fundacja Nasza Ziemia, Wielkopolski, Dolnośląski, Mazowiecki, Podkarpacki i Opolski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie i Opolu.