Piątek, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 6258
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Odsłonięcie muralu już dziś

Piątek, 22 listopada 2024, 12:32
Aktualizacja: 13:33
Autor: red
Wałbrzych: Odsłonięcie muralu już dziś
Fot. organizatorzy
Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej.

Już 22 listopada, przed Koncertem na Dzień św. Cecylii, odbędzie się oficjalne odsłonięcie nowego muralu w Filharmonii Sudeckiej. Wykonał go pochodzący z Oławy artysta Kamil Tobiasz. Dzieło, które powstało na ścianach wewnętrznego podwórka filharmonii nawiązuje do lokalnego krajobrazu Sudetów oraz roślinności specyficznej dla naszego regionu. Wałbrzyszanie będą mogli podziwiać mural w całej jego okazałości 22 listopada o godz. 18:00.

22 listopada to także święto muzyki i muzyków, szczególnie tych związanych z Kościołem Katolickim. Tego dnia wspominana jest postać świętej Cecylii, męczennicy z III wieku.

Św. Cecylia uznawana jest za patronkę muzyki, organistów, kompozytorów, chórów, scholii i zespołów muzyki kościelnej, choć sama z muzyką miała niewiele wspólnego. Skąd więc wziął się jej związek z tą sztuką? Z błędu ludzkiego. W VIII w. powstała antyfona o świętej, w której opacznie zrozumiano słowa mówiąco o „rozlegającym się brzmieniu” organów. Nieporozumienie to jednak przylgnęło do postaci św. Cecylii i do dziś jest ona uznawana za patronkę muzyków, nad organami w kościołach widnieją jej wizerunki, pod jej imieniem organizowane są festiwale i koncerty. Jeden z takich koncertów odbędzie się już w ten piątek w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

Na naszej scenie pojawią się najważniejsze osobistości świata muzycznego. Jedną z nich będzie wybitny skrzypek, laureat I nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Bartłomiej Nizioł. Bartłomiej Nizioł ma na swoim koncie pięć I nagród w najważniejszych konkursach skrzypcowych, cztery Fryderyki i osiem wydanych płyt. Od 1995 r. artysta mieszka w Szwajcarii, a od 2003 r. pełni funkcję koncertmistrza orkiestry operowej Zürich Philharmonia. Ciekawy jest także instrument, na którym skrzypek gra – są to skrzypce Guarnerius del Gesú z 1727 roku. Już w ten piątek, 22 listopada, w dzień św. Cecylii i święto muzyków, będziecie mogli usłyszeć tego wybitnego artystę na naszej scenie!

W programie koncertu znalazły się kompozycje Josepha Haydna, Feliksa Janiewicza oraz oda dedykowana św. Cecylii Henry’ego Purcella. Prócz Bartłomieja Nizioła, w koncercie usłyszycie także aż ośmiu wokalistów i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, której przewodzić będzie maestro Andrzej Kosendiak.

Zapraszamy na ten wyjątkowy wieczór do Filharmonii Sudeckiej!

Mural powstał w ramach realizacji projektu „Mamy mural w Filharmonii” dofinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy.
22.11.2024 r.

Filharmonia Sudecka, ul. Słowackiego 4 Wałbrzych
godz. 18:00

Odsłonięcie muralu na podwórku Filharmonii Sudeckiej
godz. 19:00

Koncert na Dzień św. Cecylii

Program:
J. Haydn – Uwertura do opery „L’isola disabitata” Hob. XXVIII
F. Janiewicz – III Koncert skrzypcowy A-dur
H. Purcell – Oda na Dzień Św. Cecylii „Welcome to All the Pleasures”
J. Haydn – Symfonia g-moll „Kura” Hob I:83

Wykonawcy:
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Aldona Bartnik – sopran
Aleksandra Turalska – sopran
Ewelina Wojewoda – alt
Ewa Pieronkiewicz – alt
Maciej Gocman – tenor
Adam Cieślak – tenor
Dawid Dubec – bas
Michał Pytlewski – bas
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 60 zł – normalny, 40 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl; tel. 501 674 397) oraz w online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/numerowane.html?id=151&idt=6e72052ec77e6679e92f53f25e716961&d=3

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
20%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group