Commodore, grę telewizyjną i wiele innych przedmiotów z Waszego dzieciństwa będzie można zobaczyć i wypróbować już od 23 lipca w zamku Książ. Pokażcie swoim dzieciom rzeczy, wśród których się wychowaliście. Powspominajcie hity PRL-u w zamku Książ.
W lutym w „Panoramie Wałbrzyskiej” zaczął się cykl pt. „To były hity”, w którym prezentowano przedmioty, które dostarczały rozrywki i ułatwiały życie mieszkańcom naszego regionu w okresie PRL-u. Redakcja zaprosiła czytelników do wspomnień oraz poszukiwań na strychach i w komórkach, by wydobyli z nich swoje stare, ale często nadal sprawne sprzęty. Chodziło o przypomnienie rzeczy niegdyś popularnych lub rzadkich i będących przedmiotem zazdrości, jak obecnie najnowsze modele tabletów i smartfonów. O takich rzeczach mówi się z sentymentem, a co najważniejsze, nikt nie ma odwagi ich wyrzucić. Dziennikarze wyszperali na strychach m.in. grę telewizyjną, pistolety na korki i kultowy komputer Commodore 64. Zakończenie poszukiwań miało być zwieńczone letnią wystawą hitów z PRL-u i ta wystawa rusza w salach jednego z największych polskich zamków!
Na apel odpowiedzieli wałbrzyszanie, którzy, jak się okazało, są gorliwymi kolekcjonerami. Przysyłali zdjęcia, a także zapewnienia o chcęci przyłączenia się do akcji. Pan Marcin Ostojski odziedziczył po dziadku zamiłowanie do kolekcjonowania rzeczy z duszą.
– 18 lat temu zacząłem zbierać radia ze wzmacniaczami z Diory, przeglądać przedwojenne widokówki i artykuły, które znalazłem w domu mojego dziadka – wspomina młody wałbrzyszanin.
Pan Marcin zaczął kompletowanie kolekcji od odbiorników radiowych, zbiera też sprzęty mechaniczne użytku osobistego kupione w PRL-u, do kolekcji dołączył inne relikty epoki, jak ołówki, monety, książki, długopisy, a nawet tusze kreślarskie. Duża ich część zachowała się w oryginalnych pudełkach, a nawet z paragonami ze sklepów. Pan Marcin udostępnił prawie sto eksponatów. To prawdziwe hity!
W cyklu „To były hity” wypowiedzieli się też: Leszek Grodziński, Dariusz Długokęcki, Agnieszka Siedlecka, a wspomnieniami z dzieciństwa podzielili się również: Danuta Marosz, Monika Bisek-Grąz, Robert Ławski, Leszek Orpel, Zbigniew Prażmowski i Mirosław Sośnicki.
Już 23 lipca wystartuje wystawa tych przedmiotów w zamku Książ i będzie ją można podziwiać do końca lata.
Wstęp na ekspozycję nie jest biletowany. Mogą ją oglądać wszyscy ci, którzy wykupili wejściówki do zamku Książ.