Przybyłych na uroczystość gości, wśród których znaleźli się między innymi Stanisław Huskowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Jarosław Zagórowski - Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, Izabela Katarzyna Mrzygłocka - Posłanka na Sejm RP, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Posłanka na Sejm RP, Wiesław Kilian - Senator RP, Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, Jerzy Tutaj - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Fryderyk Krukowski - były Prezes Koksowni "Victoria", a także przedstawiciele firm i przedsiębiorstw współpracujących z JSW, oraz związkowcy, działacze i pracownicy ZK "Victoria" powitał Andrzej Warzecha - Prezes Zarządu należących do JSW Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S.A.
Po oficjalnym powitaniu i przedstawieniu gości Andrzej Warzecha a następnie Jarosław Zagórowski opowiadał zebranym o ZK "Victoria", o historii przedsiębiorstwa, zasadach funkcjonowania, dokonaniach, osiągnięciach i planach na przyszłość. Bardzo ważnym elementem spotkania były podziękowania składane byłemu Prezesowi Koksowni "Victoria" Fryderykowi Krukowskiemu za dotychczasową współpracę, ponieważ w chwili obecnej pełni on już inną, odpowiedzialną funkcję w JSW. Oprócz podziękowań nie zabrakło również wielu słów uznania dla jego działalności i dokonań. Kolejnym ważnym elementem Obchodów Dnia Hutnika było uhonorowanie wielu zasłużonych dla Spółki pracowników. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił zespół "Golden Band". Część oficjalną uroczystości zakończyła konferencja prasowa na temat JSW i ZK "Victoria".
-Grupa JSW jest trochę inaczej skonstruowana, niż to się dzieje z przemysłem koksowniczym na świecie, gdzie powszechny jest model, że koksownie są ulokowane obok hut i tam jest ich podstawowe miejsce zbytu. Natomiast w przypadku naszej grupy historycznie tak to się ukształtowało, że koksownie są zintegrowane z kopalniami. Koncepcja grupy węglowo-koksowej powstała kilkanaście lat temu. Jako grupa zarabiamy przede wszystkim na produkcji węgla, w drugiej kolejności na koksie. Chcemy zarabiać na produkcji energii elektrycznej i na chemii. Chemia to jest kolejny sektor, który powstaje przy przetwórstwie węgla w koksowniach. Coraz więcej produktów chemicznych sprzedajemy. Myślę, że w przyszłości będzie to coraz bardziej znaczące źródło przychodów i zysków dla całej grupy. Proces inwestycyjny to podstawa naszego funkcjonowania. Jeśli chodzi o koksownię "Victoria", to jest tu proces inwestycyjny, który będzie realizowany a tempo realizacji będzie dostosowane do możliwości rynkowych i do możliwości finansowych zarówno tej jednostki jak i całej grupy - powiedział Jarosław Zagórowski - Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA
Z kolei Andrzej Warzecha - Prezes Zarządu należących do JSW Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych „Victoria” S.A powiedział:
-Dla nas najważniejsze są słowa właściciela, że przed Zakładami Koksowniczymi "Victoria" jest przyszłość. Inwestycje na wiele lat do przodu zapewnią pracę dla załogi, która naprawdę jest tutaj scalona z celami zarządu. Jest tu bardzo dobra kadra techniczna, bardzo dobra kadra pracownicza. Ludzie są jednym z elementów, który zapewni tej koksowni przychody i dobrą przyszłość. Dopracowaliśmy się technologii dobrego koksu, nasz koks jest poszukiwany na rynku Unii Europejskiej, 80 procent produkcji idzie na ten rynek a 20 procent skierowane jest do odbiorców krajowych.
W konferencji prasowej udział wziął również Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który powiedział:
-Wyjątkowość Zakładów Koksowniczych "Victoria" jest wieloraka. Po pierwsze to miejsca pracy. W tych czasach, kiedy praca sama w sobie jest dobrem niestety reglamentowanym, nie tylko u nas, ale w ogóle na świecie, Zakłady Koksownicze kojarzą się ze stabilnością zatrudnienia i z rozwojem, z zatrudnianiem nowych pracowników. To jest wielka wartość. Zakłady Koksownicze "Victoria" mają szczególne znaczenie symboliczne. To jest dowód na to, że mądrze kierując procesem restrukturyzacji można było obronić zakład, przekształcić go w nowoczesny zakład, poszukując nowych źródeł przychodu i dochodu. Koksownia "Victoria" jest wyjątkowa, ponieważ mapie społecznej w Wałbrzychu pełni wyjątkową rolę. Jest właściwie niezrównanym mecenasem kultury, sportu, różnych działań społecznych. Są na terenie Wałbrzycha zakłady większe, pewnie bogatsze, ale żaden z nich nie jest tak zaangażowany społecznie jak Zakłady Koksownicze "Victoria". I to jest ukłon w stronę obecnego zarządu i wszystkich poprzednich, bo nie jest to zjawisko nowe. Zakłady Koksownicze w najlepszym tego słowa znaczeniu i w tym wymiarze kontynuują tradycję kopalń, które też wspierały w odmiennych zupełnie czasach i realiach różne działania o charakterze nie związanym z przemysłem. Dlatego dla nas dobra przyszłość koksowni jest również fundamentem rozwoju i stabilizacji społecznej całego miasta.