Czwartek, 2 stycznia
Imieniny: Izydora, Makarego
Czytających: 4919
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O literaturze węgierskiej w PWSZ

Wtorek, 18 stycznia 2011, 12:36
Aktualizacja: 17:07
Autor: Sven
Wałbrzych: O literaturze węgierskiej w PWSZ
Fot. Sławomir Pawlik
Doktor Elżbieta Cygielska od lat zajmuje się tłumaczeniem literatury węgierskiej. Teraz spotkała się ze studentami PWSZ w Wałbrzychu.

Od 2006 roku we Wrocławiu przyznawana jest Literacka Nagroda Europy Wschodniej „Angelus”. Pretendować do niej mogą prozaicy z dwudziestu jeden krajów: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

W latach poprzednich laureatami Angelusa byli: Jurij Andruchowycz za „Dwanaście kręgów”, Martin Pollack za „Śmierć w bunkrze – opowieść o moim ojcu”, Péter Esterházy - „Harmonia caelestis” i Josef Škvorecký za „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”.

Od 2009 roku przyznawana jest także nagroda dla tłumaczy. Jej fundatorem, w wysokości 10 000 zł., jest PWSZ. W pierwszej edycji otrzymał ją Andrzej Jagodziński za przetłumaczenie „Przypadków inżyniera ludzkich dusz”.

Na początku grudnia 2010 roku nagrodę „Angelusa” dla tłumacza odebrała Elżbieta Cygielska za przekład powieści „Mesjasze” György Spiró.

Nagrodzony utwór opowiada o towiańczykach i emigracji polskiej w Paryżu w wieku XIX, ale trafił na czas nowej fali dyskusji o polskości. Jak stwierdzają krytycy, Spiró z wielką pieczołowitością i jednocześnie ze sporą dawką ironii analizuje idee mesjańskie i polski patriotyzm. Tematyką polską zajmuje się ten autor od dawna. Napisał między innymi głośną powieść „Iksowie” o jednym z ojców polskiego teatru – Wojciechu Bogusławskim.

Ważnym aspektem tego spotkania jest uświadomienie studentom, że literatura węgierska stanowi nieodłączny element europejskiej kultury oraz to, że jest dostępna w księgarniach. Studenci nie umieli sobie przypomnieć ani jednego węgierskiego pisarza. Być może po spotkaniu będą zwracać baczniejszą uwagę na dorobek literacki naszych „bratanków”.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group