Rozmowa z pisarkami, którą prowadziła Sława Janiszewska, obfitowała w wiele wątków natury religijnej, obyczajowej, historycznej. Słuchacze mogli poznać bliżej losy rodziny autorek, które skutecznie skomplikowała wojna oraz zdobyć wiele nowych wiadomości o kulturze żydowskiej i warunkach życia w Izraelu. Publiczność zadawała też pytania, dopytując się o różne szczegóły.
Pani Zofia opowiadała o swoim wyjeździe do Izraela, do czego namówiła ją kuzynka – Fryderyka Cohensius, o problemach adaptacyjnych i językowych, o przechodzeniu na judaizm. Wszystko to, łącznie ze zbyt gorącym klimatem, w końcu spowodowało, że wróciła do Polski.
W Izraelu do dzisiaj mieszka Fryderyka Cohensius, której Rada Miasta nadała w 1997 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wałbrzycha. Jej niewątpliwą zasługą jest to, że w latach 1945–1947 jako pierwszy Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury zakładała w Wałbrzychu polskie szkoły, biblioteki, teatr i gazetę.
Ostatnim elementem Dni Kultury Żydowskiej jest wystawa fotografii Pawła Sochy pod tytułem „Cmentarz Żydowski we Wrocławiu”.