Jacek Wilczur to historyk, prawnik i politolog. Specjalista w zakresie niemcoznawstwa, dziejów Ukrainy i Litwy w latach II wojny światowej. Wykładowca akademicki w Collegium Varsoviense. W czasie wojny jeden z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu „Jodła” pod dowództwem Jana Piwnika „Ponurego” w Górach Świętokrzyskich oraz oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich. Dwukrotnie ranny w walkach z Niemcami, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Dwukrotnie aresztowany, osadzony i skazany na karę śmierci, odbity z więzienia w przededniu egzekucji. Po wojnie wieloletni pracownik GKBZHwP. Opublikował w kraju i za granicą kilkadziesiąt pozycji dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej, ludobójstwu niemieckiemu, ludobójstwu UPA i ponad 500 artykułów o tej tematyce. Jeden z niewielu, którzy potrafią głośno mówić o prawdzie historycznej tamtych czasów.
Książka Jacka Wilczura to jego raport z wielu lat wytrwałej, ciężkiej i nierzadko niebezpiecznej służby Polsce. To raport z ekspedycji badawczej GKPZHwP do poniemieckich podziemi w Górach Sowich w 1964 roku. To także raport o poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty, niemieckich schowków, ukrytych depozytów, tuszowaniu prawdy, usuwaniu niewygodnych świadków oraz o wojennych zbrodniach.
Książkę „Raport Wilczura” wydało krakowskie Wydawnictwo Technol. Spotkania autorskie w Górach Sowich z profesorem Jackiem Wilczurem odbędą się w najbliższy weekend. W sobotę 13 marca Jacek Wilczur będzie gościł w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju oraz w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu. Natomiast w niedzielę 14 marca profesor Wilczur pojawi się w Głuszycy.