Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 2944
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe tablice w Wałbrzychu

Wtorek, 22 grudnia 2009, 11:21
Aktualizacja: Środa, 23 grudnia 2009, 14:50
Autor: Jagna
Wałbrzych: Nowe tablice w Wałbrzychu
Fot. Jagna
Tablice informacyjne i pamiątkowe umieszczone na dziewięciu miejskich instytucjach kultury wyznaczają nowy turystyczno–kulturalny szlak w mieście.

Na szlaku zamontowano dwa rodzaje tablic: informacyjne i pamiątkowe. Te pierwsze zawierają podstawowe informacje o danej placówce; drugie zawieszono w miejscach mających albo upamiętnić pobyt znanych osób w mieście, albo działalność wałbrzyszan.

Tablica pamiątkowa upamiętniająca postać Karola Wojtyły i Konstantego Skirmunnta jest zamontowana na budynku Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek – przypomnijmy, Skirmunnt spędził tam ostatnie lata swojego życia. Na Lisiej Sztolni (Park Wielokulturowy - Stara Kopalnia) upamiętniono na tablicach Johna Quincy Adamsa i Hugona Kołłątaj, na Filharmonii Sudeckiej Krzesimira Dębskiego, na siedzibie wałbrzyskiego oddziału PTTK - Zygmunta Bogusza Stęczyńskiego, na budynku Biblioteki pod Atlantami Mariana Jachimowicza, a na kamienicy nr 9 w wałbrzyskim Rynku - Johana Wolfganga Goethego. Informacje zamieszczono w czterech językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim.

Zdaniem Barbary Obelindy, szefowej wałbrzyskiego biura ochrony zabytków, tablice nie zawsze zostały dobrze dobrane fasonem, kolorem i wielkością do budynku, przy czym – co podkreśla – działania takie są charakterystyczne dla większości miast Polski, nie tylko Wałbrzycha. - Dobrze by było, aby wyznaczając taki szlak pomyśleć, czy tablice nie będą szpeciły obiektów, na których mają być zamontowane. Niekiedy jest tak, że na danej instytucji kultury jest już wiele tablic, sporządza się kolejną i jest problem z właściwym jej wyeksponowaniem – mówi Barbara Obelinda. - Najlepiej, gdyby został stworzony jeden uniwersalny wzór europejski takich tablic – dodaje.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowany w ramach projektu Wałbrzych, Hradec Králové - Miasta Kultury, a koszt przygotowania i zamontowania wszystkich 15 tablic wyniósł 10 858 zł, z czego kwota 9229,30 zł podlega refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group