Kondycja fizyczna i stan psychiczny są ze sobą ściśle powiązane
Badania pokazują, że zachodzi ścisły związek między stanem psychicznym pacjenta a przebiegiem procesu terapeutycznego. Zatroszczenie się o siebie pod kątem równowagi emocjonalnej może więc w znaczącym stopniu wpływać na to, jak będzie wyglądać walka z chorobą nowotworową. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie osoby przechodzące leczenie onkologiczne oraz ich najbliżsi – małżonkowie, dzieci, rodzice – rozważyli udział w terapii.
Psychoonkologia jest stosunkowo nową dziedziną psychologii, zajmującą się wspieraniem chorych i ich rodzin. Pomoc odbywa się na różnych etapach choroby, zaczynając od momentu usłyszenia diagnozy, przez cały proces leczniczy, aż po przygotowanie na najgorsze. Podczas spotkań z pacjentem psychoonkolog dąży do tego, by pomóc mu odnaleźć się w niezmiernie trudnej sytuacji. Praca w obszarze psychiki chorego ma zminimalizować skutki, związane z mierzeniem się z problemami onkologicznymi. Zaliczamy do nich m.in. zaburzenia lękowe, ale również obniżone poczucie wartości, brak motywacji, lęk przed śmiercią. Indywidualna terapia pozwala uporządkować myśli. Może też służyć przyjęciu przez pacjenta określonej postawy, np. sprzyjającej aktywnemu angażowaniu się w proces leczenia.
Sesje psychoonkologiczne mogą bardzo pomóc w walce z chorobą
Bardzo często u pacjentów onkologicznych obserwuje się bezsilność, zawstydzenie, strach. Takie emocje mogą powodować niewłaściwe postrzeganie choroby oraz niemożność jej akceptacji. Uczestnictwo w sesjach psychoonkologicznych zapewnia pacjentom wsparcie, adekwatne do konkretnych potrzeb. Psychoonkolog udziela cennych informacji, wskazuje możliwe drogi działania. Nie narzuca swojego zdania, lecz słucha i pomaga unieść ciężar, związany z chorobą nowotworową. Ze wsparcia doświadczonych psychoonkologów można skorzystać w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Seksuologicznej SPPS. Jeśli bliska Ci osoba mierzy się z nowotworem, zaproponuj jej spotkanie z psychoonkologiem. Podczas 50-minutowej, niezobowiązującej sesji specjalista opowie pacjentowi o formach wsparcia, jakie może mu zaoferować. Być może jedno spotkanie przerodzi się w dłuższą terapię, która przyniesie wiele dobrego.