Piątek, 22 listopada
Imieniny: Marka, Stefana
Czytających: 4520
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Natalia Południak odebrała nagrodę Rotary Wratislavia

Niedziela, 14 maja 2017, 8:34
Aktualizacja: 9:36
Autor: red
Wałbrzych: Natalia Południak odebrała nagrodę Rotary Wratislavia
Fot. użyczone
Niemiecko–Polska Nagroda Rotary WRATISLAVIA przyznawana jest osobom i instytucjom kultury szczególnie zasłużonym w promowaniu dialogu między Polakami i Niemcami.

Przyznawaniem Nagrody zajmuje się Rotary Club Wrocław wspierany rotariańsko przez Komisję Dwustronną Niemcy – Polska. 8 kwietnia 2017 roku Kuratorium Niemiecko-Polskiej Nagrody Rotary Wratislavia 2017 w głosowaniu tajnym jednomyślnie przyznało Nagrodę Główną Pani Natalii Południak.

Wręczenie Niemiecko-Polskiej Nagrody Rotary Wratislavia odbyło się 11 maja 2017 roku podczas uroczystej gali we wrocławskim Starym Ratuszu. Oprócz nagrody pieniężnej laureatka otrzymała statuetkę wykonaną przez wrocławskiego artystę plastyka Stanisława Wysockiego. Nagroda została ufundowana przez Karla-Wolfganga Eschenburga z Rotary Club w Lubece-Burgtor w Niemczech.

Natalia Południak urodziła się w Wałbrzychu, mieszka w Boguszowie-Gorcach. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej imienia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu i Uniwersytetu Wrocławskiego. W obu uczelniach studiowała germanistykę; w pracy licencjackiej i magisterskiej badała życie kulturalne dawnego Boguszowa, eksponując dorobek wybitnych mieszkańców regionu: Fritza Feldmanna i Fritza Thomasa Gottesberga. Ukończyła Podyplomowe Studia Promocji Kultury – Menedżer Kultury we Współpracy Regionów Unii Europejskiej prowadzone w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2010 roku pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum Nr 2 przy Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach, oraz jako lektorka języka niemieckiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą wałbrzyskiemu kalendarzowi regionalnemu „Schlesischer Bergland-Kalender”, wydawanemu w latach 1928–1942.

Natalia Południak od lat aktywnie uczestniczy w procesie przekazywania wiedzy o przeszłości regionu współczesnym mieszkańcom ziemi wałbrzyskiej. Lista jej dokonań jest długa, oto kilka przykładów: tłumaczyła i opracowała materiały archiwalne do wystawy „1509–2009. Hochbergowie – Zamek Książ”; uczestniczyła w organizacji obchodów osiemdziesięciolecia kościoła katolickiego pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach; aktywnie działała na rzecz wykonania i poświęcenia pomnika na dawnym cmentarzu ewangelickim w Boguszowie-Gorcach; wspierała powstawanie wystawy „Gustav – Witold, symbol niemieckiego i polskiego trudu górniczego” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Witold Boguszów-Gorce i Centrum Kulturalno-Kongresowe Witold; pomagała w organizacji wystawy „50 lat Traktatu Elizejskiego. Niemcy i Francja – pół wieku przyjaźni i współpracy” przygotowanej przez Dom Bretanii w Wałbrzychu i miejscową „Bibliotekę Pod Atlantami”; wraz ze swoimi uczniami przygotowała występ artystyczny w języku niemieckim na międzynarodową konferencję w Krzyżowej i w Boguszowie-Gorcach, na której pokazano też nakręcony przez uczniów film w języku niemieckim w jej reżyserii; z uczniami realizuje projekty edukacyjne dotyczące przeszłości Dolnego Śląska; od 2012 roku w Dniu Reformacji wybiera się po lekcjach ze swoimi uczniami na były cmentarz ewangelicki w Boguszowie: sprzątają teren wokół pomnika i lapidarium, składają kwiaty i zapalają znicze; pod jej kierunkiem uczennica Gimnazjum w Boguszowie-Gorcach zdobyła pierwsze miejsce, a inna wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Ukryta Europa”, zorganizowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach; od wielu lat tłumaczy spotkania dawnych i obecnych mieszkańców Boguszowa-Gorc.

Natalia Południak jest członkinią licznych organizacji, między innymi niemieckiego stowarzyszenia „Wspólnota Ewangelików Śląskich”, Polskiego Towarzystwa imienia Gerharta Hauptmanna i Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jest wziętą tłumaczką, regionalistką i badaczką historii ziemi wałbrzyskiej. Kocha góry i podróże. W wolnych chwilach fotografuje zabytki i krajobrazy Dolnego Śląska. Pasjonuje się turystyką, historią sztuki i historią regionu. Posiada brązową i srebrną odznakę PTTK „Szlakiem Architektury Drewnianej w Polsce”. Jej fotografie kościołów ewangelickich znajdują się w archiwum Wspólnoty Ewangelików Śląskich. Opublikowała szereg artykułów popularnonaukowych w czasopismach polskich i niemieckich. Tłumaczy z języka niemieckiego wiersze poetów ze śląskim rodowodem; w 2015 roku ukazał się zredagowany przez nią wybór tekstów lirycznych niemieckiego poety urodzonego na Górnym Śląsku.

Obok działalności popularyzatorskiej pani Natalia Południak prowadzi intensywne badania w archiwach polskich i niemieckich, których wyniki publikuje w monografiach, tomach zbiorowych i periodykach naukowych. Jest między innymi współautorką monografii „Historia kościoła pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach” i redaktorką kilku monografii zbiorowych. Wyniki swoich eksploracji naukowych prezentowała na kilkunastu sympozjach zorganizowanych przez uczelnie, stowarzyszenia i instytucje kultury w Polsce i w Niemczech. Od wielu lat zbiera wspomnienia, dokumenty i zdjęcia byłych niemieckich mieszkańców Boguszowa-Gorc i obecnych, którzy przybyli do miasta z różnych części Polski, jak i z zagranicy. Przygotowuje edycję książki z materiałami dokumentującymi życie dawnych mieszkańców swojego rodzinnego miasta, obejmującą lata 1945–1958.

W uznaniu zasług dla intensyfikacji procesu zbliżania narodów polskiego i niemieckiego Kuratorium Niemiecko-Polskie Nagrody Wratislavia przyznaje Pani Natalii Południak Nagrodę Główną za rok 2017.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group