Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Najtaniej w Głuszycy?

Poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 7:42
Aktualizacja: 7:43
Autor: Sven
REGION, Głuszyca: Najtaniej w Głuszycy?
Mieszkania komunalne w gminie Głuszyca można wykupić za przystępną cenę
Fot. red
W Głuszycy wciąż jeszcze można kupić od gminy mieszkanie za 1 % jego wartości. Jest to najprawdopodobniej najlepsza oferta w okolicy. Trzeba oczywiście spełnić kilka warunków i ponieść koszty różnych opłat, ale i tak końcowa cena wydaje się bardzo korzystna.

Mieszkanie można wykupić, jeśli jest się jego najemcą, nie zalega się z czynszem, a lokal ma uregulowaną sytuację prawną. Jeżeli te warunki są spełnione, wówczas można złożyć wniosek o wykup mieszkania. W tej chwili na realizację czeka 40 wniosków. W ciągu ostatnich dziesięciu lat z 1775 mieszkań komunalnych sprzedano 647 czyli 1/3 gminnych zasobów.

Wniosek o wykup mieszkania należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu. Kolejne kroki postępowania należą już do gminy. To ona zleca rzeczoznawcy majątkowemu ustalenie wartości rynkowej mieszkania, pomieszczeń do niego przynależnych oraz udziału procentowego w nieruchomości wspólnej. Od wartości ustalonej przez rzeczoznawcę najemcom w Głuszycy przysługuje bonifikata 99%. Jeżeli jednak w ostatnich pięciu latach gmina poniosła koszty remontu i modernizacji lokalu, przypisanych do niego pomieszczeń i części wspólnych w wysokości co najmniej 2 000 złotych, do ceny trzeba doliczyć 25 % wartości remontu.

Kolejny krok należy do najemcy. Jeżeli zaakceptuje on wycenę rzeczoznawcy i zaproponowaną bonifikatę, wówczas podpisywana jest umowa w formie aktu notarialnego, a następnie dokonywany jest wpis do księgi wieczystej. Jeśli uwzględnimy wszystkie opłaty, to za wykup mieszkanie komunalnego o powierzchni około 60 m² średnio zapłacimy 3.500-3.700 zł. Wydaje się, że kwota jest korzystna. Dla porównania w Wałbrzychu cena 1 m² co prawda w nowo wybudowanym budynku, przekracza niekiedy 4.000.
Po otrzymaniu aktu notarialnego administrator budynku rejestruje byłego najemcę jako właściciela lokalu. Nabywca lokalu komunalnego staje się członkiem wspólnoty mieszkaniowej z jej wszystkimi prawami i obowiązkami. Nie od dzisiaj wiadomo, że o „własne” się dba. Widać to wszędzie tam, gdzie działają wspólnoty mieszkaniowe.

Kolejnym dowodem na to, że warto wykupić lokal, są głuszyccy przedsiębiorcy. Na lokale użytkowe nie ma bonifikaty, ale są sprzedawane ich najemcom na raty. Ponadto nie jest wymagany dwuletni okres użytkowania przed wystąpieniem z wnioskiem o wykup lokalu. Obecnie zostało tylko sześć takich lokali..

Szczegółowe informacje dotyczące wykupu mieszkań komunalnych można uzyskać
u Alicji Ogorzelec – Kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Głuszycy lub pod nr telefonu 74 886 67 56.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group