Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3242
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Na pomoc stomatologom

Wtorek, 9 listopada 2010, 19:35
Aktualizacja: Środa, 10 listopada 2010, 12:06
Autor: TS
Wałbrzych: Na pomoc stomatologom
Bogusława Czurpyn
Fot. użyczone
W 1997 r. wspólnie z grupą współpracowników z samorządu i służby zdrowia, zainicjowaliśmy opracowanie kontraktów stomatologicznych, które miały być zawarte z wałbrzyskimi lekarzami stomatologami.

Cała dokumentacja dotycząca kontraktów stomatologicznych została opracowana przy współudziale lokalnych lekarzy stomatologów, a następnie zaakceptowana przez ówczesne władze samorządowe. Kontrakty pozytywnie zaakceptowano także w Ministerstwie Zdrowia, gdzie uznano je za wzorcowe w skali całego kraju. Kontrakty wprawdzie nie zostały zrealizowane w Wałbrzychu, ale dały impuls do usamodzielniania się lekarzy stomatologów. Dzięki tym inicjatywom, stomatolodzy mogli w ramach kontraktu, indywidualnie podpisywać umowy z Dolnośląską Kasą Chorych na świadczenie usług stomatologicznych. Przedstawiciele Resortu Zdrowia, za zgodą władz samorządowych, wykorzystali opracowane przez nas wzory kontraktów dla własnych potrzeb ministerialnych. Nasza praca opłaciła się i z dumą myślimy o tym, że pomogła wielu dalszym przemianom.

Praktyki Lekarza Rodzinnego
W 1998 r. dwóch lekarzy pierwszego kontaktu (pracujących w ówczesnych strukturach Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wałbrzychu), utworzyło Praktyki Lekarza Rodzinnego w gminach sąsiadujących z Wałbrzychem. Uczestnicząc bezpośrednio w tym procesie, odpowiadałam za przygotowanie umowy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych, która została zawarta pomiędzy lekarzami rodzinnymi a Gminą Wałbrzych. W całym procesie odpowiadałam zatem przede wszystkim za kwestie dotyczące spraw finansowych i merytorycznych, które zostały uwzględnione w warunkach umowy kontraktowej. W późniejszym terminie powstały kolejne Praktyki Lekarza Rodzinnego utworzone na terenie miasta. To pionierskie przedsięwzięcie w Wałbrzychu wkrótce i dla innych społeczności lokalnych okazało się wzorcem do działań w obszarze lokalnej i powiatowej służby zdrowia.

Profilaktyczne programy zdrowotne
W 1998 r. został uruchomiony pierwszy program profilaktyczny dotyczący realizacji badań mammograficznych i ultrasonograficznych dla kobiet. Z naszej inicjatywy (mojej, lekarzy specjalistów, pielęgniarek oraz Stowarzyszenia PRO FEMINA) powstały wówczas punkty konsultacyjne przy szpitalu i przychodniach rejonowych. W punktach tych przeszkolone pielęgniarki edukowały kobiety w jaki sposób powinny badać piersi i jak ważne jest to dla ich zdrowia i życia. W następnych latach powstawały kolejne programy, a wśród nich:
- program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci zapobiegający próchnicy. W celu poprawienia higieny i stanu uzębienia najmłodszych dzieci, zakupiono szczoteczki do zębów i pasty z zawartością fluoru, które przekazano nieodpłatnie do przedszkoli oraz pierwszych klas szkół podstawowych. W roku ubiegłym najmłodsze dzieci (za zgodą rodziców) poddano profesjonalnym badaniom stomatologicznym przez lekarzy. W efekcie tych działań dzieci otrzymały specjalistyczną opiekę stomatologiczną i niezbędne leczenie. Inne programy, które w wyniku naszych wspólnych działań zostały zrealizowane to także:
- badania na zawartość cukru we krwi, którymi objęta została młodzież gimnazjalna;
- program dla Poradni Opieki Paliatywnej w celu sprawowania opieki domowej nad osobami chorymi na choroby nowotworowe.

Kiedy w życie weszła reforma służby zdrowia, opieka paliatywna znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wydawało się nawet, że ulegnie likwidacji, bo kasy chorych nie finansowały świadczeń wykonywanych przez poradnie w domu chorego. Zaczęliśmy więc zabiegać o ratowanie pomocy i nieocenionej ulgi jaką dawała opieka paliatywna osobom chorym i im rodzinom w tym najtrudniejszym okresie ich życia. Inicjowaliśmy więc spotkania, narady z przedstawicielami władz samorządowych, kasami chorych, etc. To wówczas byłam współautorem programu dla Poradni Paliatywnej, który co ważne został wdrożony i w całości finansowany z budżetu miasta do chwili obecnej funkcjonuje. Programy szczegółowo opisałam na swojej stronie. Zapraszam do lektury tego materiału.
Profilaktyczne programy zdrowotne dla dzieci i młodzieży
Profilaktyczne programy zdrowotne dla dorosłych

Dlaczego popularyzator komunizmu nie może zostać prezydentem Wałbrzycha?
Czupryn i Wałbrzyska służba zdrowia – walcząc o ustanowienie NZOZ-ów
Sukces NZOZ-ów bez Mirosława Lubińskiego
Jaki powinien być kandydat na prezydenta miasta?
Krótko o tym czego potrzebuje Wałbrzych?
Czy w ostatniej kadencji władze miasta poprawiły nasze warunki życia?

Czy rządzący zrealizowali swoje wyborcze obietnice?

Dlaczego wybory samorządowe są tak ważne i dlaczego powinniśmy brać udział w głosowaniu?
Więcej na stronie www.Czupryn.eu

Bogusława Czupryn
Kandydatka na Prezydenta Wałbrzycha

Tekst sponsorowany.

Za treść tekstów sponsorowanych redakcja nie ponosi odpowiedzialności.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group