W rozpoczynającym drugi etap konkursu wykładzie, doktor Paweł Sztonyk przybliżył uczestnikom tajemnicze Liczby Fibonacciego. Za ich pomocą można opisać różne zjawiska w przyrodzie, między innymi rozmnażanie królików, ilość gałęzi na drzewie czy kształt muszli ślimaka. Liczby te występują także w tzw. „złotym podziale”, stosowanym w architekturze starożytnej Grecji, choć starożytni Grecy nie znali tych liczb.
Indywidualną i zespołową część konkursu rozdzieliły doświadczenia fizyczne prezentowane przez doktor Annę Hajdusianek. Głównym tematem było ciśnienie. Młodzież uczestniczyła w eksperymentach, których często żałuje im szkoła. Choć nie są skomplikowane i całkiem bezpiecznie można wykonać je w domu.
Doktor Anna Hajdusianek otrzymała w grudniu ubiegłego roku tytuł Popularyzatora Nauki 2010. Zwyciężyła w konkursie, który od sześciu lat organizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do spółki z Polską Agencją Prasową.
Poza pracą ze studentami na Politechnice Wrocławskiej, doktor Hajdusianek współtworzy Dolnośląski Festiwal Nauki. Do jej autorskich programów należą: „Magiczny bajkobus fizyki" czy „Jarmark fizyczny”. Stworzyła też Akademię Młodych Odkrywców.
Kolejna część tegorocznej edycji „Matematycznego Muflona” odbędzie się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park".