Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 4932
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Młodzi współrządzący

Piątek, 29 kwietnia 2011, 6:20
Aktualizacja: 6:27
Autor: Sven
Wałbrzych: Młodzi współrządzący
Fot. red.
O roli samorządu szkolnego, współpracy między szkołami, realizacji zajęć fakultatywnych i sposobach promocji szkół rozmawiali wczoraj przedstawiciele samorządów szkolnych szkół ponadgimnazjalnych powiatu wałbrzyskiego. To już drugie spotkanie z tego cyklu: efektem pierwszego były dodatkowe godziny fakultatywne dla uczniów oraz zainicjowanie współpracy między przedsiębiorcami a szkołami.

Inicjatorem spotkań jest Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. - Nic o was bez was. Nie chcemy, aby o waszej edukacji decydowali tylko urzędnicy - tak mówił do uczniów podczas pierwszego, styczniowego spotkania w siedzibie starostwa. Wówczas to dyskutowano wspólnie m.in. jak promować szkoły w powiecie, dlaczego młodzież zdecydowała się na edukację w danej palcówce. Uczniowie dzielili się spostrzeżeniami odnośnie swoich oczekiwań co do oferty edukacyjnej oraz praktyk. Młodzi wskazywali też na potrzebę większej liczby zajęć fakultatywnych niż do tej pory. Na efekty próśb uczniów nie trzeba było długo czekać – od II semestru ruszyły w liceach ogólnokształcących dodatkowe zajęcia fakultatywne dla klas maturalnych. Starosta zainicjował również spotkania przedstawicieli różnych branż z dyrektorami szkół, efektem czego nawiązano współpracę – głównie w kwestii praktyk.
 
Tym razem - na prośbę starosty – inicjatywę zorganizowania spotkanie przejęli uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 - Ewa Górka, Aleksandra Kabat i Filip Radwański wraz z Samorządem Szkolnym I LO w Wałbrzychu. Na spotkaniu w Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Paderewskiego, w obecności Starosty Wałbrzyskiego oraz Marty Warzechy – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, omówiono płaszczyzny współpracy pomiędzy uczniami szkół ponadgimnazjalnych, rolę samorządu uczniowskiego w funkcjonowaniu szkoły, kwestię realizacji zajęć w zakresie rozszerzonym (tzw. fakultety) oraz sposoby promowania szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie zwrócili się z prośbą utrzymania dodatkowych godzin fakultatywnych, w tym z przeznaczeniem ich także na przedmioty przyrodnicze. Uzgodniono również,  że Dni Otwarte należałoby skoordynować i zorganizować w jednym terminie i miejscu prezentację wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Podczas spotkania młodzież miała również okazję zapoznać się z możliwościami uzyskania dofinansowania do swoich działań poprzez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu Krajowych Inicjatyw Młodzieżowych.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group