Środa, 8 stycznia
Imieniny: Juliusza, Seweryna
Czytających: 4881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Międzynarodowa matura w I LO

Środa, 10 sierpnia 2011, 17:28
Aktualizacja: Czwartek, 11 sierpnia 2011, 7:22
Autor: Karolina
Wałbrzych: Międzynarodowa matura w I LO
Fot. Karolina
Organizacja Matury Międzynarodowej (IBO) powstała pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Celem nauczania i wychowania w szkołach IB jest całościowa edukacja i wykreowanie człowieka na miarę XXI wieku. Szczególny nacisk kładzie się na promowanie wzajemnego zrozumienia między różnymi narodami.

- Nauka w I LO jest na tak wysokim poziome, że trzeba przygotować coś ekstra - powiedział w czasie konferencji prasowej poświęconej międzynarodowej maturze Robert Ławski. Nie są to puste słowa, ponieważ już w połowie sierpnia rozpoczną się prace modernizacyjne gabinetów nauczania, by szkoła spełniała warunki stawiane przez IBO. Dzięki tym zmianom, podczas zajęć będą wykorzystywane najnowocześniejsze technologie multimedialne, a pracownie chemiczne, biologiczne i fizyczne zostaną wyposażone w sprzęt i pomoce naukowe niezbędne do przeprowadzania eksperymentów.

Kolejnym etapem związanym z przystąpieniem do IBO (The International Baccalaureate Organization) jest przygotowanie kadry nauczycielskiej. Grono pedagogiczne przystąpi do kursów językowych, dzięki którym będą mogli nauczać w języku angielskim. Czas przygotowania nauczyciela będzie trwał 3 lata gdy przystąpi do podstawowej grupy nauczania oraz 2 lata dla tych nauczycieli, którzy trafią do grup zaawansowanych.
Aby przystąpić do programu międzynarodowej matury, I LO musi złożyć w głównej siedzibie The International Baccalaureate Organization w Genewie dokumentację potwierdzającą, iż szkoła spełnia wymogi programu IBO niezbędne, aby przystąpić do autoryzacji przedwstępnej i uzyskać możliwość aplikowania o prawa kandydackie, by na samym końcu uzyskać akredytację.

Nauczanie i wychowanie w szkołach, które przystąpiły do programu międzynarodowej matury oparte jest na samodzielnej pracy ucznia, na działaniu praktycznym. Uczeń musi być krytyczny w stosunku do siebie, samodzielny oraz twórczy, nauczyciel ma być jedynie przewodnikiem.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Pani Oksana Citak: - Program IBO nastawiony jest na nowy typ kształcenia młodego człowieka, otwierający mu drogę na świat. Podkreślała ponadto, że jest to proces drogi i powolny.

Projekt rozpocznie się już we wrześniu tego roku i swym zakresem obejmie zarówno gimnazjum jak i liceum. Pierwsza międzynarodowa matura zaplanowana jest na rok 2017. Całkowity koszt projektu wyniesie 1 040 000 zł. Starostwo powiatowe chce zaprosić do udziału władze gminy i koszty podzielić po połowie.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group