Udział w konferencji, zorganizowanej przez Instytut Społeczno-Prawny, Zakład Filologii Angielskiej PWSZ AS im. Angeliusa Silesiusa w Wałbrzychu zapowiedzieli naukowcy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Czech, Chin, Azerbejdżanu, Rosji i Ukrainy, natomiast wykłady plenarne wygłosili: prof. Alan Cienki, reprezentujący Free University of Amsterdam w Holandii, prof. Ewa Dąbrowska z Northumbria University w brytyjskim Newcastle, prof. Henryk Kardela z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i prof. Barbara Lewandowska-Tomaszczyk, reprezentująca Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie i Uniwersytet Łódzki.
Konferencja była okazją do spotkania badaczy różnych dyscyplin naukowych i wspólnej dyskusji na temat jednostek i kategorii używanych w języku, językoznawstwie, dydaktyce języka i psychologii języka. Naukowcy dyskutowali o tym w jaki sposób kategorie i jednostki wywodzą się z i nawiązują do różnych dyscyplin i poddyscyplin, w jaki sposób wpływają na budowanie teorii i modeli językowych, jakie są ich teoretyczne korzenie jaką mają przeszłość i jak wygląda ich obecny status, oraz przyszła ewolucja i w jaki sposób można je badać przy użyciu metod empirycznych.
Wśród proponowanych tematów dyskusji pojawiły się również takie zagadnienia jak: modele i teorie kategoryzacji, kategorie z punktu widzenia różnych szkół językoznawstwa, dydaktyki języka, dydaktyki ogólnej, psychologii, kategorie na różnych poziomach opisu języka, kategorie w badaniach gestów, kategorie umysłowe odnoszące się do przetwarzania języka i komunikacji, kategorie w opisie zachowania ludzi, jednostki i kategorie w analizie literackiej, jednostki i kategorie w sztuce, jednostki i kategorie w nauce pisania kreatywnego, kategorie i jednostki, które wiążą się z ludzkim poznaniem i emocjami czy jednostki i kategorie w badaniu komunikacji i w pragmatyce językowej.