Jaki materac na problemy z kręgosłupem? Rodzaje wypełnienia
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów materacy. Każdy z nich różni się przede wszystkim rodzajem wypełnienia oraz właściwościami. Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, na czym śpimy. Dlatego przyjrzyjmy się dostępnym rozwiązaniom. Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się materace piankowe. Jest to alternatywa dla tradycyjnych sprężyn. Mimo to zapewniają użytkownikom wysoki poziom elastyczności. W zależności od zastosowanego materiału sprawdzą się lepiej dla osób lekkich lub cięższych. Jednym z nich jest pianka termoelastyczna. Znajdziemy je w ofercie producenta Hilding. Materace termoelastyczne charakteryzują się zdolnością do zapamiętywania kształtu ciała. Oznacza to, że kiedy się położymy, poczujemy delikatne otulenie. W tym momencie wypełnienie dostosowuje się do naszej pozycji pod wpływem temperatury, co gwarantuje zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dzięki równomiernemu rozłożeniu punktów nacisku unikniemy nadmiernego napięcia mięśniowego i bólu pleców. Materace piankowe uzupełnione są często drugą warstwą materiału wysokoelastycznego. Odpowiada on za ochronę przed nadmiernym zapadaniem się i gwarantuje idealne wsparcie dla kręgosłupa nawet w przypadku par z dużą różnicą wagi.
Do wyboru mamy również materace sprężynowe. Jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie typu Multipocket, zyskamy większe zagęszczenie sprężyn na 1 m2. Oznacza to powstanie niezależnych punktów podparcia, dzięki którym wzrasta elastyczność punktowa. Będzie to miało duże znaczenie w przypadku bólu pleców i mięśni. Sprężyny uzupełnione pianką wysokoelastyczną pomogą nam odciążyć kręgosłup oraz zregenerować ciało.
Jaka twardość materaca będzie najlepsza?
Zanim zdecydujemy się na zakup materaca, powinniśmy dowiedzieć się, jaka twardość materaca będzie dla nas najlepsza. W tym przypadku możemy posłuchać zaleceń ekspertów, popierając je własnymi testami i doświadczeniami. Co mówią na ten temat specjaliści? Jeżeli ważymy mniej niż 80 kg, wówczas odpowiednim poziomem twardości może okazać się H2 – średnio miękki. Dla osób ważących od 81 do 100 kg poleca się poziom H3 – średnio twardy. Natomiast użytkownicy z wagą powyżej 100 kg powinny skupić się na materacach o twardości minimum H4 – twardy.
Warto również wykonać prosty test. Możemy go wykonać w każdym sklepie z materacami. Na początku należy położyć się na plecach. Następnie wkładamy dłonie pod lędźwie i próbujemy przesunąć je ku górze. Jeżeli nie napotkamy żadnego oporu, warto zastanowić się nad niższym poziomem twardości. W przypadku za miękkich materaców nie będziemy mogli w ogóle poruszyć dłońmi. Natomiast idealna twardość jest wtedy, kiedy nasze dłonie napotkają delikatny opór. Dlaczego jest to tak ważne? Przeczytaj także: Pogłębiona lordoza – jak rozpoznać i leczyć?
Korzystaj z ofert sprawdzonych producentów
Pamiętajmy również, aby korzystać z ofert sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest Hilding, który oferuje wysokiej jakości produkty. Wśród nich znajdują się również wyroby medyczne z certyfikatami doskonałej ergonomii, higieny, a także trwałości. Hilding korzysta wyłącznie z materiałów wolnych od szkodliwych substancji, co gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo. Chcesz wiedzieć więcej na temat roli materaców dla zdrowia naszego kręgosłupa? Przeczytaj także: Materac a profilaktyka schorzeń kręgosłupa.
Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku o wszechstronnej ofercie. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.